”Fy fasen vad jag är stolt”

Johan Perssons och Martin Schibbyes familjer var lättade efter hemkomsten på fredagen.
– Fy fasen vad jag är stolt som mamma över hur bra de fixade det. Jätteduktiga, säger ‪Johans mamma, Kristina Persson till SvD‬.

  • Foto: YVONNE ÅSELL

  • Martin Schibbye och Johan Persson återförenades med anhöriga på Arlanda den 14 september.

    Foto: SCANPIX

  • Martin Schibbye med sin fru Linnéa efter att planet från Istanbul landat på Arlanda.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • Foto: SCANPIX

  • Foto: SCANPIX

  • Foto: SCANPIX

  • Ett stort medieuppbåd mötte Martin Schibbye och Johan Persson journalisterna på flygplatsen.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • Foto: YVONNE ÅSELL

  • Foto: YVONNE ÅSELL

  • Foto: YVONNE ÅSELL

  • Foto: YVONNE ÅSELL

  • Foto: YVONNE ÅSELL

  • Foto: YVONNE ÅSELL

  • Foto: YVONNE ÅSELLS

  • Foto: YVONNE ÅSELL

  • Foto: YVONNE ÅSELL

  • Foto: YVONNE ÅSELL

– Idag har jag tagit in att de är hemma. En vänligt märklig upplevelse. Fy fasen vad jag är stolt som mamma över hur bra de fixade det. Jätteduktiga, säger ‪Johans mamma, Kristina Persson till SvD‬.

Hon hade svårt att förstå att Johan verkligen var på väg hem, när de fick beskedet från Addis Abeba.

– Vi sa det innan, när de är ute ur landet kan vi dra en en lättnads suck, men när det hände blev jag helt nollställt. Det var en märklig känsla, denna dag har man väntat på så länge. Det blev en konstig reaktion. Är det jag som är knäpp? Men sen dagen efter när journalisterna ringde, när vi blev tvungna att sätta ord på känslorna, då gick det bättre. Nu känns det fantastiskt.

– Jag hoppas att det kommer något gott ur detta, att deras budskap får komma ut, att det öppnar upp för mer diskussioner om pressfirhet och om att vara frilans, säger Kristina Persson.

Johans pappa Kjell Persson är förberedd på att stötta och ställa upp på vilken sorts krishantering som kan behövas nu.

– Vi har läst in oss så mycket vi kan, och vi har hjälp om vi behöver det. Vi kan uppmärksamma det som händer, men det är Johans beslut om vilken slags hjälp han vill ha.

– De var spända inför presskonferensen, men de såg relativt sett avspända ut. De är trygga i det de vet och det de gjort.

Linnea Schibbye, Martins fru, hade först svårt att förstå att hennes make kommit hem efter 14 månader i etiopiskt fängelse.

– Jag börjar känna att de är hemma nu. Det är en konstig känsla när man väntat så länge.

Hon åkte tidigare i veckan ned till den hemliga ort som Johan och Martin befann sig på för att stötta inför hemfärden.

– Jag åkte och mötte dem i Istanbul, Martin ringde och bad mig komma, och jag var inte svårövertalad, säger Linnea Schibbye.

– Att vara ensamma och prata, umgås, se hur man mår, det var underbart.

Linnéa berättar att hon är imponerad över hur pass mycket de orkat berätta, efter den pressade situation de befunnit sig i.

– De har bott isolerade i en grisstia och sedan kommit ut och levererat. Jag är så imponerad av hur de hanterar det. Båda två sköter sig helt otroligt bra med tanke på vad de har i ryggsäcken. Att sitta där och prata om det. Vi är alla fortfarande fulla med adrenalin och har inte riktigt förstått vad vi varit med om. De har utsatts för tortyr, det är grovt, jag vet att de också har haft saker som de inte ens pratat med varandra om, det har varit så pass jobbigt.

Ser du honom som hjälte?

– Så klart, dum fråga, säger Linnea Schibbye och skrattar.

Mer om frigivningen av Schibbye och Persson:

Martin Schibbye och Johan Persson återförenades med anhöriga på Arlanda den 14 september.

Se återföreningen med familjerna på Arlanda

Skenavrättades för att erkänna terrorism

TIDSLINJE: De var fängslade i 14 månader

Martin Schibbye och Johan Persson intervjuas av SvD. Webb-tv

WEBB-TV: "Rutinerna var en nyckel"

Bildt ångrar inte uttalande om gripna svenskarna

"Finns inga skäl att tacka Etiopien"

  • Kopiera sidans adress

Toppnyheter SvD.se

SvD offert

Gör som 68794 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier