Lärarförbundet och Seco riktar kritik mot skolminister Jan Björklund för neddragningarna av inspektioner i skolorna.
Foto: ROBERT HENRIKSSON, SCANPIX
Som SvD berättade på onsdagen kommer Arbetsmiljöverket dra ner på sina inspektioner i skolorna med en tredjedel - från cirka 2 500 till 1 700 om året. Orsaken är att regeringen har gett myndigheten ett kraftigt sparbeting.
– Det är upprörande att Jan Björklund minskar statens ansvar för miljön i skolorna. Inspektionerna är oerhört viktiga för att säkra kvaliteten, säger Eva-Lis Sirén, ordförande i Lärarförbundet.
Även Sveriges elevråds centralorganisation, Seco, är kritisk till nedskärningarna.
– Jan Björklund slår knut på sig själv. Resurser flyttas visserligen till Skolinspektionen men vi tycker det är fel att man drar ner motsvarande på Arbetsmiljöverket som tydligt visar att skolan ska betraktas som en arbetsplats, säger Seco:s politiske sekreterare Niklas Johansson.
Statens Skolinspektion är en ny myndighet som sjösätts den 1 oktober. Den ska inte granska arbetsmiljön utan fokusera på hur skolorna sköter utbildningen.
Sjuka skolor, del 2:
- 18 aug 2008 Skolornas luft gör elever sjuka
- 18 aug 2008 Så kan du driva en arbetsmiljöfråga
Sjuka skolor, del 3:
- 20 aug 2008 Läsarbilder från skolorna
- 20 aug 2008 Med arbetsmiljö på schemat
- 20 aug 2008 Färre inspektioner av skolans lokaler








