Motdemonstranterna var fler än fem gånger så många som Nationaldemokraterna enligt TT:s utsända på plats. Det var med anledning av dödsmisshandeln av en 78-årig kvinna på en parkeringsplats i Landskrona för snart två veckor sedan som Nationaldemokraterna ansökt om tillstånd för att hålla en manifestation på Rådhustorget klockan 13.
– Ung vänster har kontaktat oss och meddelat att de tänker dela ut flygblad, säger Merima Lulic, informatör på Skånepolisen till SvD.se.
Strax före klockan 13 fanns ett trettiotal personer på plats från Ung vänster och SSU med plakat, uppger polisen. Cirka 25 Nationaldemokrater har samlats på torget men vid 13.20 var situationen under kontroll.
– Än så länge är det lugnt, säger Merima Lulic på Skånepolisen till SvD.se.
Polisen har inga indikationer på att några extremvänsterorganisationer planerar att närvara, men man utesluter ändå inte att det kan bli sammandrabbningar.
– Vi har planerat utifrån att det kan bli stökigt, säger Merima Lulic till SvD.se.
Insatsen betecknas som en särskild insats, vilket innebär att man kallat in extra personal.









