En karta som ritats av blott 43 procent av väljarna.
Utan något block i majoritet och med Sverigedemokraterna som vågmästare.
Efter tabbarna i höstens regionval har hela valmaskineriet fått dras i gång igen. Drygt 1,2 miljoner röstberättigande hade chansen att välja ett nytt regionfullmäktige. Vädret på valdagen - med regn och kyliga vindar - ansågs gynnsamt, men hjälpte inte. Valdeltagandet var bara runt hälften mot i fjol när 81 procent röstade.
- Ett stort nederlag för svensk valdemokrati. Det är det näst sämsta valdeltagande som vi har haft, säger Sören Holmberg, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet.
Röstmottagarna hade fått extra utbildning och var på tårna. Den här gången skulle ingenting gå snett. Ändå gjorde det. Minst fyra personer som kom till sina vallokaler i Rödbo och Guldheden i Göteborg samt Falköping nekades att rösta för att de redan var avprickade i röstlängden.
- Det är det värsta som kan hända i en vallokal. Det blir gråt och stor förtvivlan både bland väljare och röstmottagare, säger Bill Werngren, valchef i Göteborg, som inte ser någon annan förklaring än den mänskliga faktorn.
Statsvetare Lennart Nilsson vid Göteborgs universitet tycker att det är oförsvarligt.
- Vid nästa val får man verkligen hoppas att det finns valobservatörer som kan granska det här, säger han.
Rösträkningen som gjordes efter att vallokalerna stängt visade en klar medvind för Socialdemokraterna. De rödgröna blev största blocket med 73 av 149 mandat enligt den preliminära fördelningen. Två mandat från egen majoritet.
- Vi har haft väldigt duktiga valarbetare ute i våra 49 kommuner. De har ringt runt och knackat dörr och gjort ett väldigt bra jobb, säger Gert-Inge Andersson, gruppledare för S i regionen, som inte vill låsa sig för att det blir ett fortsatt rödgrönt minoritetsstyre.
Den rödgröna koalitionen skapades i höstas efter långa förhandlingar och med stöd av Sjukvårdspartiet - ett parti som vid omvalet inte klarade treprocentspärren, utan åker ur efter tolv år.
- Vi är naturligtvis besvikna, men demokratin är ju sådan. Nu går vi ner på sparlåga och så får vi se om vi kommer igen till nästa val, säger partiets ledare Billy Bertilsson.
Sverigedemokraterna ökar stort och får med sina 9 mandat en vågmästarroll.
De borgerliga partierna, som gått till val på att de helst vill ha en alliansregering även i väst, nådde 67 mandat.
Omvalets resultat öppnar för nya förhandlingar om hur regionen ska styras. Tidigast på onsdag är rösterna räknade en andra gång och det slutliga valresultatet kan presenteras.










