Georgieva nominerades efter att Bulgariens första val, utrikesministern Rumjana Zjeleva, som anklagats för att ha maffiakontakter och ljusskygg affärsverksamhet, valt att hoppa av. Zjeleva ansattes hårt av parlamentarikerna i Bryssel, och bilderna på den panikslagna och uppskakade kandidaten under förhöret i Bryssel kommer för en lång tid framöver att påminna Europas regeringar om att välja sina kandidater med största omsorg. Zjeleva själv fick ett nervöst sammanbrott, sade upp sig från jobbet som utrikesminister och lades in på sjukhus.

Onsdagens förhör av landsmaninnan Kristalina Georgieva hade däremot prägel av gemytligt kafferep, snarare än en tuff kunskapsgrillning. Georgieva är idag vice ordförande för Världsbanken, och har ett CV som på pricken passar för portföljen hon nominerats till: internationellt samarbete, humanitär hjälp och krisstöd.

Efter mindre än en halvtimme drog Georgieva ner hon rungande applåder i utskottsrummet. Hon charmade också församlingen med att vänd mot kamerorna gratulera sin mamma- en ”sann europé”- på 89årsdagen. Efter förhöret prisades hennes detaljkunskaper om sitt politikområde av parlamentets ledamöter, som sägs lida av kollektivt dåligt samvete för att de gick för långt i kritiken av Zjeleva.

I nästa vecka ska parlamentet rösta ja eller nej till hela kommissionärsuppställningen, och därefter kan EU-kommissonen, EU:s verkställande gren, sätta igång med sitt arbete. Övriga 25 kandidater är redan godkända av EU-parlamentet.