Mannen hade tidigare dömts för sexuellt umgänge med en sjuårig flicka. Ändå fick han år 2000 tillstånd att starta tre gymnasieskolor.
År 2007 dömdes han åter till sex års fängelse för fler sexualbrott, bland annat grov våldtäkt mot barn.
Skolinspektionens chefsjurist säger till TV4 att de inte kontrollerar om en person begått brott vid ansökan om att starta en skola.
Friskoleföretaget driver tre gymnasier i Stockholmstrakten.
När den pedofildömde mannen hamnade i fängelse och inte kunde sköta sina skolor överlämnade han driften till två personer, den ena en kvinna som tidigare dömts för koppleri till fängelse i två år.
Skolinspektionen tittar främst på huvudmannens ekonomiska förutsättningar för att starta en skola. Myndigheten kände inte till att de tre gymnasierna drivits av kriminella.
- Det är naturligtvis ytterst allvarligt. Det kan kanske tala för att lagstiftningen i framtiden skulle vara tydligare, säger Ingegärd Hilborn, Skolinspektionens chefsjurist, till TV4 Nyheterna.
- Begår man den här typen av brottslighet så ska det finnas en lagstiftning som ser till att de inte får tillstånd, säger Ann-Marie Begler, Skolinspektionens generaldirektör, till TT.
I dag har myndigheten inte tillgång till utdrag från brottsregistret. Att ringa runt till Sveriges alla domstolar och begära ut domar är inte praktiskt möjligt, menar Begler.
- Då skulle vi ha flera års handläggningstid. Vi måste ha ett bättre system som sätter stopp för sådana här möjligheter, säger hon.
Och så ska det bli, lovar utbildningsminister Jan Björklund (FP). Han tänker omedelbart ta initiativ till att ändra lagen.
- Det är chockerande och jag blir upprörd över den naivitet som vi har i Sverige kring det här, säger han.
- När Skolinspektionen får in en ansökan så ska de kunna begära in utdrag ur brottsregistret. Om man har ett tillstånd och döms så ska domstolen underrätta myndigheterna.
En ny lag skulle kan tidigast träda i kraft om ett år, bedömer utbildningsministern.
- Redan när (den nuvarande) lagstiftningen konstruerades borde man ha tänkt på detta. Men det ingick väl inte i föreställningsvärlden då att det här kunde hända, säger Björklund.








