Totalförlamade eller andra svårt sjuka och döende som vårdas i respirator kan redan idag begära att få slippa fortsatt vård, det vill säga att respiratorn stängs av. För detta krävs att patienten är vid sina sinnes fulla bruk.
–Ingen kan påtvingas medicinsk behandling mot sin vilja, då blir det tvångsvård och för det finns väldigt speciella föreskrifter, säger Elisabeth Rynning, professor i medicinsk rätt vid Uppsala universitet.
Hittills har dock få läkare varit villiga att tillmötesgå den här typen av krav från patienterna eftersom det tolkats som aktiv dödshjälp.
De nya etiska riktlinjerna innebär en liberalare tolkning av detta handlande, liksom när det gäller möjligheterna till nedsövning i livets slutskede.
Under detta år väntas också Socialstyrelsen vara klar med sin översyn av råden för livsuppehållande åtgärder i livets slutskede .
–Vi har legat lite lågt med tanke på Astrid Lindgren-fallet. Förhoppningen är vi ska bli mer tydliga och konkreta när det gäller vården av döende. Det gäller alla åldrar, alltså även för tidigt födda, säger Elin Siljehag, jurist på Socialstyrelsen.
Dödshjälp i någon form är idag tillåtet i en rad länder, däribland i två delstater i USA och i fyra europeiska länder. Nederländerna var först. I en prejudicerande dom från 1973 frikändes en läkare som samma år gav sin döende mor en dödlig dos morfin.
Drygt tio år senare, 1984 fastställdes riktlinjer för hur läkarna skulle agera i dessa fall och 2001 reglerades denna praxis i lag.
Lagen förutsätter bland annat välinformerat samtycke från patienten och beslut från två oberoende läkare. Belgien och Luxemburg har liknande lagstiftning. I Schweiz får läkare bara assistera vid självmord om patienten lider av en terminal sjukdom och har erbjudits annan behandling.
Den uppmärksammade självmordkliniken Dignitas har sedan 1998 hjälpt 950 personer att ta sitt liv, däribland elva svenskar.
Systerorganisationen Exit ger motsvarande hjälp åt 200 personer per år.
I Oregon och Washington är det tillåtet för läkarna att skriva ut dödliga doser av läkemedel under vissa omständigheter men patienten måste själv ta medlet.
Faktakällor: Läkartidningen och Äldre i Centrum
(9/1- 10) SvD:s reportage från Dignitas och fler artiklar om dödshjälp
- 9 jan 2010 ”Jag vill somna in lycklig”
- 9 jan 2010 Döende tillåts bli nedsövda
- 9 jan 2010 Dödshjälp: Vad gäller – och vad händer framöver?
- 18 mar 2010 Socialstyrelsen: Råd om dödshjälp vid årsskiftet
- 26 apr 2010 Tydligare rätt till sin död
- 26 apr 2010 Svårt sjuka får mer makt över sin död
- 8 dec 2010 Bråk om råd kring döende
- Fler artiklar om dödshjälp i Europa
- Läs reportaget om MS-sjuke Mats Persson
- Läs artiklarna om Joakim Alpgård









