Chokladsmeten är i ansiktet, på händerna, letar sig upp längs armarna mot tröjan. Det är mycket klet och många skratt när Simon Ageby, Anton Bergman och Richard Ahlström bakar chokladbollar på IFK Stockkholms kafé.
- Simon, du kan inte smaka ju! skriker Anton Bergman och slukar själv en bit smet.
Mats Ageby, som är lagledare har ögonen på killarna. Han ansvarar för kaféverksamheten där klubben bland annat serverar hembakat, och varm korv när det är match. När de startade upp hörde han av sig till miljöförvaltningen för att få veta vad som gällde.
- De sa till mig att det var okej, det var bara att göra som vi gjorde, säger han och fyller på lite mer havregryn.

Men det var då. Mats Ageby håller just på att försöka få igång ett fungerande kaféschema för engagerade föräldrar och han bekymrar sig över skärpningen av lagen.
- Om vi som förening kan råka illa ut får vi nog se över hanteringen och kanske skriva in i vårt policydokument att man inte får sälja hembakat på matcher, säger han.
Mats Ageby menar
att det kommer att påverka klubbens ekonomi om de måste gå över till att bara sälja fabrikstillverkad fika, eftersom det är dyrare. Huvudinvändningen har dock med smaken att göra - hembakat är helt enkelt godast.
Mats Ageby tycker att ideella föreningar och skolklasser borde undantas från reglerna, även om det skulle kunna innebära att ett eller annat virus förs vidare.
- Visst, man tar ju alltid en risk om man köper en sockerkaka på en bortamatch, men jag tror att det är farligare att gå över en väg.