Foto: Dan Hansson och Jesper Johanson
– Det här var en nytolkning. Jag utgick från att åklagaren skulle vara obenägen att inleda en förundersökning, men det här är ett innovativt och kontroversiellt sätt att undgå frågeställningen, säger Joakim Nergelius, professor i konstitutionell rätt vid Örebro universitet.
Han är förvånad över motiveringen.
– Det är möjligt att detta är en riktig bedömning, men det var oväntat att det är definitionen av kronprinsessans status som är avgörande.
Överåklagare Gunnar Stetler konstaterar i sin bedömning att kronprinsessan har ärvt sin funktion och inte valts eller förordnats. Hon är därmed inte med i den personkategori som omfattas av mutlagstiftningen, varken som arbetstagare eller uppdragstagare.
Såsom grundlagen är utformad rent formellt är det bara kungen som har åtalsimmunitet. Victoria kommer att få det i framtiden – men just nu har hon det inte.
– Men det här innebär att vi har minst två personer till som placeras i immunitetsposition när det gäller just mutbrott. Teoretiskt sätt kan det här få långtgående konsekvenser, säger Joakim Nergelius.
– I princip kan kronprinsessan och prins Daniel aldrig begå mutbrott. Det innebär att det är fritt fram för företag att uppvakta dem med olika gåvor – och det är inte önskvärt även om det inte behöver betyda att det blir den konkreta konsekvensen.
Även Petter Asp, professor i straffrätt vid Stockholms universitet, konstaterar att motiveringen är ovanlig.
– Men jag tror inte frågan varit aktuell eller att de ens tänkt i de här banorna när lagstiftningen formulerades.
Han bedömer att beslutet som rimligt.
– Sedan får man se om det finns skäl att ändra lagstiftningen när den nu ses över. Man kan tänka sig det skulle kunna vara problematiskt om man exempelvis kan muta sig till att bli kunglig hovleverantör, säger Petter Asp.
Utredningen om den nya mutlagstiftningen är just nu ute på remiss och Olof Nyman vid justitiedepartementet säger att översynen kommer att gälla även frågan om personkretsen.
– Utredningen har lämnat ett förslag om en mer generell beskrivning, men det är ingenting som är föranlett av dagens beslut.
Remissvaren ska lämnas in i mitten på oktober, men det är ännu inte klart när en ny lagstiftning kan träda i kraft.









