På fredagskvällen larmade förbipasserande Visbybor om att delar av Visby ringmur har rasat.
Foto: Martin Theander
På fredagskvällen larmade förbipasserande Visbybor om att delar av Visby ringmur rasat. Liksom många Visbybor var även Lars Sjösvärd, chef på Gotlands museum, där i morse och tittade.
– Min första tanke är att det var tur att det skedde där det skedde, på en yta där det inte går så många människor, säger han till SvD.se.
Raset inträffade vid Östergravar, strax norr om Österport. Det var ett tio meter brett och sju meter högt området som rasade. Det är inte hål rakt igenom, utan det handlar om ett 30 centimeter tjockt ytterskikt som lossnat, liksom putsen på ett hus.
Ingen människa skadades och området kring raset spärrades av.
Lars Sjösvärd säger att en möjlig orsak är tre kalla vintrar, och nu en snabb temperaturökning, som sätter tryck på muren.
– Det blev en stor omställning, det har smält snabbt och vattnet måste ut. Det här är en mur som är byggd på en annan mur med äldre cementlagningar som inte passar ihop med andra material, säger han.
Redan 2002 skickade Gotlands museum en varningssignal till Riksantikvarieämbetet och länsstyrelsen om att insidan, av samma ställe av muren som nu rasade, var trasig och borde åtgärdas. Men inget hände.
Lars Sjösvärd säger att det finns en risk för fler ras.
– Det går inte att utesluta, det är en gammal fornlämning som byggts på i flera omgångar. Sist hände det för sextio år sedan, säger han.
– Nu bör vi göra en extra besiktning av muren.
Lars Sjösvärd tror även att klimatförändringarna är boven bakom raset.
– Fornlämningar som Visby ringmur blir offer för förändringarna.
Visby ringmur är cirka 3,6 kilometer lång och började byggas omkring 1250. Muren är en fast fornlämning som ägs, med undantag för tre torn, av Gotlands kommun. Ringmuren förvaltas av Riksantikvarieämbetet.









