Moderaternas chefsekonom Anders Borg väntas ta plats som chef för statsrådsberedningen.
De ska skriva tal, ta fram underlag och göra politiska bedömningar. Ministrarna är helt beroende av att de kan lita på dem till hundra procent.
Det handlar om de politiska tjänstemännen. I och med förra söndagens valresultat blev totalt 199 personer av med jobbet utöver de 22 statsråden:
• 29 statssekreterare
• 123 politiskt sakkunniga
• 28 pressekreterare
• 10 politiska assistenter
• 9 planerare.
Eftersom den nya regeringen består av fyra partier väntas antalet politiska tjänstemän framöver bli högre. Den kommer troligen också att inrätta ett nytt samordningskansli på statsrådsberedningen för att sköta förhandlingar och konfliktlösning mellan partierna. Ett sådant fanns under den förra borgerliga regeringen och alliansens så kallade äntringsstyrka vill återinföra den modellen.
Rekryteringen av de politiska tjänstemännen ska gå snabbt. Flera bedömer det som tveksamt att alla positioner hinner tillsättas tills den nya regeringen tillträder i början av oktober.
- Det är partiledarna och statsråden som håller i den processen. Som framgått av de besked som partiledarna gett är tågordningen först politiken, sedan uppdelningen av departementen och statsråden, och sist de politiska tjänstemännen, säger Bengt Falemo, centerpartiets representant i alliansens äntringsstyrka.
Till skillnad från de opolitiska tjänstemännen som jobbar för regeringen oavsett dess färg är det de politiska tjänstemännen som ska se till att den borgerliga alliansens politik drivs igenom.
- Periodvis är det väldigt arbetstungt. Det krävs att de ständigt står till statsrådens förfogande dygnets alla timmar, för saker och ting kan dyka upp, säger Sven Gunnar Persson, som sitter i äntringsstyrkan för kristdemokraterna.
Han var även med senast när de borgerliga partierna tog över makten 1991, då utsågs han till statssekreterare. Han håller med om att det kan vara problematiskt att utnämningsprocessen går så fort.
- Risken för en del misstag är uppenbar. Att vara statssekreterare och politisk sekreterare är en oerhört svår och utsatt uppgift. Det är klart att det inte är möjligt att veta om exakt varje person klarar det fullt ut, säger Sven Gunnar Persson.
Namn som anses självklara som högt uppsatta tjänstemän är moderaternas chefsekonom Anders Borg, folkpartiets tillförordnade partisekreterare och ledare för äntringsstyrkan Helena Dyrssen, Maud Olofssons närmaste kvinna Anna-Karin Alterå, Göran Hägglunds stabschef Jakob Forssmed och moderaternas presschef Ulrica Schenström. Den liberala tidskriften Neo gjorde i somras en omfattande kartläggning av vilka tjänstemän som väntas inta departementen, deras tio i topp-lista redovisas nedan.
Tjänsterna kommer att gå till personer som är knutna till respektive parti. Men det innebär inte att alla kommer att plockas från riksdagskanslierna och partiorganisationerna. Många av de nya politiska tjänstemännen väntas hämtas från näringslivet, inte minst från pr- och mediebranscherna. Det finns även flera exempel på att opolitiska tjänstemän ”kommit ut” som partitillhöriga och befordrats till tunga politiska poster.
Peter Egardt, i dag direktör vid Stockholms handelskammare, har varit med som politisk tjänsteman i alla tre tidigare borgerliga regeringar sedan 1978. Han är säker på att partierna redan förberett sig och satt upp bruttolistor med tänkbara namn på tjänstemän.
Under den förra borgerliga regeringsperioden var de flesta departement tydligt uppdelade mellan partierna, och de politiska tjänstemännen på respektive departement kom alla från samma parti.
- Nu är det färre departement, det innebär sannolikt att det blir mer blandat på alla departement den här gången, säger Peter Egardt.
Han tror inte att moderaterna, som nu blivit större än de andra tre borgerliga partierna tillsammans, kommer att roffa åt sig huvuddelen av tjänstemannapositionerna, ett orosmoln för de mindre partierna.
- Reinfeldt har visat prov på betydande generositet gentemot de andra så långt, säger Peter Egardt.
TIO HETA KANDIDATER TILL TOPPJOBB
I ALLIANSENS NYA ORGANISATION
Helena Dyrssen (fp)
Ålder: 47 år.
I dag: Tillförordnad partisekreterare efter Johan Jakobsson. Trolig statssekreterare.
Bakgrund: jur kand, politisk sekreterare fp:s riksdagskansli 1989–91, vice-chef för fp:s samordningskansli under Bildtregeringen 1991–92, därefter statssekreterare hos kulturminister Birgit Friggebo. Informationsdirektör TV 4, kommunikationschef för If.
Kommentar: En ”doer” som får saker och ting uträttade.
Anna-Karin Alterå (c)
Ålder: 33 år.
I dag: ”Teamledare för partiledningen”, gruppen runt Maud Olofsson gruppkansliet i riksdagen.
Bakgrund: Aktiv i centerns ungdomsförbund, viceordförande, när Olof Johansson var partiledare, ingick i efterträdaren Lennart Daléus stab. Har varit vice vd för ett pr-bolag.
Kommentar: Har en självklar plats, mycket nära och bra relation med Maud Olofsson, som känner ett stort förtroende för henne.
Ulrica Schenström (m)
Ålder: 34 år.
I dag: Presschef hos moderaterna. Har kontroll över vilka kontakter som partiets företrädare har med massmedierna.
Bakgrund: Reklam och marknadsföring. Kom till politiken via Fria Moderata Studentförbundet 1994. Blev politisk sekreterare, pressekreterare och presschef.
Kommentar: En av Reinfeldts närmaste förtrogna rådgivare. Nästan alltid närvarande runt Reinfeldt, skrattar ofta och högt.
Jakob Forssmed (kd)
Ålder: 31 år.
I dag: Stabschef hos partiledaren Göran Hägglund.
Bakgrund: Förbundsordförande för Kristdemokratiska Ungdomsförbundet. Blev känd som uppkäftig ung man på partiets vänsterkant som tillrättavisades av förra partiledaren Alf Svensson. Profilfrågor miljön, internationell solidaritet och demokrati på Kuba.
Kommentar: En av dem som står Göran Hägglund närmast. Engagerad i politiska fältets mjuka frågor.
Per Schlingmann (m)
Ålder: 35 år.
I dag: Kommunikationschef hos moderaterna.
Bakgrund: Ungdomsförbundets pressekreterare när Fredrik Reinfeldt var ordförande för drygt tio år sedan. Handplockades till riksdagskansliet av Fredrik Reinfeldt. Tidigare konsult och vd för pr-bolag.
Kommentar: Har tänkt mycket strategiskt kring konceptet ”de nya moderaterna”, även på hur alliansens image skulle skapas.
Jöran Hägglund (c)
Ålder: 47 år
I dag: Partisekreterare i centerpartiet.
Bakgrund: Landstingsråd i Jämtland, sedan in i partistyrelsen. Har varit drivande i Maud Olofssons omläggning av centerpolitiken. Ligger bakom försäljningen av centertidningarna som gjort centern till ett rikt parti.
Kommentar: Tänker ”maudernt”, skicklig förhandlare. Kan uttrycka sig så att ingen begriper, på klassiskt centermanér.
Hans Lindblad (m)
Ålder: 46 år.
I dag: Biträdande kanslichef i moderaternas gruppkansli. Chef över politiska handläggare. Arbetade med Anders Borg på Riksbanken.
Bakgrund: Fil lic i nationalekonomi. Därefter tre år på Konjunkturinstitutet och fem år som opolitisk tjänsteman på Finansdepartementet under fem finansministrar, och sex år på Riksbanken.
Kommentar: Har gott anseende hos de övriga borgerliga partierna.
Elisabeth Thand Ringqvist (c)
Ålder: 34 år.
I dag: Kanslichef för centerpartiets riksdagskansli
Bakgrund: Ordförande i högskoleförbundet 1997–98. Utbildad civilekonom vid Handelshögskolan i Stockholm. Studerat i Ryssland. Har jobbat som konsult med inriktning på värdering av företag. Från Jämtland.
Kommentar: Skärpt analytiker med god politisk näsa. Får personalen att trivas. Jagar på fritiden.
Sven Otto Littorin (m)
Ålder: 40 år.
I dag: Partisekreterare för moderaterna.
Bakgrund: Studerat till civilekonom i Lund och USA. Tidigare ordförande i MUF, fänrik i artilleriet, stabschef hos skatteminister Bo Lundgren 1991–93, sedan i riskkapitalbranschen och ledamot i ett flertal företag och stiftelser.
Kommentar: Adelsohn-glad moderat. Är länken mellan de gamla och nya moderaterna.
Nicola Clase (m)
Ålder: 41 år.
I dag: Biträdande kanslichef för moderaternas gruppkansli för utrikesfrågor. Är Fredrik Reinfeldts utrikespolitiska rådgivare.
Bakgrund: Fil mag, UD-diplomat i London, studerat vid Harvard i USA, erfarenhet av biståndsfrågor, global och europeisk säkerhet. Kom till m under förre moderatledaren Bo Lundgren. Blev efter valförlusten 2002 minister på ambassaden i Köpenhamn men togs tillbaka av Reinfeldt.
Kommentar: Kompetent, kunnig, fattar snabbt, icke-arrogant, trevlig. En traditionell rådgivare bakom kulisserna med låg profil utåt.











