Hittills anonyma uttalanden från det franska flygbolaget säger att turbulens eller blixtnedslag kan ha orsakat den förmodade kraschen.
En teori som förvånar Stefan Christensen, erfaren svensk haveriutredare och pilot.
– Turbulens är inget ovanligt. Det förekommer dagligen på flygningarna över Atlanten. I sådana situationer väljer piloten att komma ur turbulensen genom att ändra flygnivån. Det är ytterst ovanligt att turbulens skulle skaka sönder apparaturen eller orsaka något annat följdfel, säger Stefan Christensen, utredningschef vid Statens haverikommission, till TT.
Det har hittills inte framkommit i rapporteringen om planet skickat ut nödmeddelandet ”mayday-mayday”. Stefan Christensen anser det märkligt om besättningen inte gjort det.
– Det är mycket ovanligt att piloterna inte hinner skicka ut ett nödlarm och särskilt inte när det gäller så moderna och stora flygplan som en Airbus 330, fortsätter han.
Ett uteblivet nödmeddelande tyder, enligt Stefan Christensen, på att olyckan gått mycket fort eller att någon ombord hindrat piloterna från att skicka ett nödrop.
Han tror inte det är otänkbart att flygplanet kommit in i ett oväder och träffats av blixten, men finner det ändå inte sannolikt att det skulle ha resulterat i en katastrof.
– Det händer då och då att ett flygplan träffas av blixten. Det som då händer är att blixten går in på ett ställe i planet och ut på ett annat. På vägen kan blixten orsaka kortslutningar och slå ut elektroniken, men normalt brukar ju motorerna klara sig. Jag har aldrig hört talas om att en blixt slagit ut motorerna och gjort det omöjligt att sända ut ett nödmeddelande, säger Stefan Christensen.
Han betonar att planen är byggda för att klara ett blixtnedslag.
– De är utrustade med väderradar där inte bara piloterna ser vädret framför sig utan de blir också varnade för det. Datorn föreslår i dessa lägen en omläggning av rutten, säger Stefan Christensen.
Han framhåller också att flygolyckor oftast inte har några logiska förklaringar.
– Det är otroligt svårt att i detta fall säga vad som hänt med Air France-planet, avslutar han.
Bengt-Olov Hammarlöf, chef på flygräddningscentralen i Göteborg,misstänker även han att händelseförloppet måste ha varit mycket snabbt om inte piloten anropat flygledningen och larmat.
– Det vanligaste är att man får en förvarning och skickar ut ett nödanrop. I och med att flygplanet befann sig så nära land att radarn nådde den, så hade piloten även kunnat kontakta flygledningen.
En teori är att flygplanet plötsligt exploderat. Men Bengt-Olov Hammarlöf säger att det är otroligt att ett plan skulle explodera utan att någon skulle lagt dit en bomb.
– Om det är så att att planet funnits på 38 000 fot i luften och sedan varit borta vid nästa radarsvep, så är det troligtvis en explosion. Men om det förlorat höjd under flera minuter kan det ha varit en nödlandning.
Just plan av typen Airbus A330 är enligt Bengt-Olov Hammarlöf mycket svåra att landa på vatten eftersom det har en stor motor under varje vinge vilket gör att planet lätt bryts sönder.








