Mikael Damberg (S) i Almedalen.
Foto: Annika af Klercker
På Moderaternas dag i Almedalen väljer Socialdemokraterna att presentera en egen granskning av alliansens år vid makten.
– Vi väljer att syna det de sade var deras huvuduppdrag när de vann valet 2006, inleder Socialdemokraternas gruppledare Mikael Damberg följaktligen.
Han konstaterar att de fyra partierna gick ut hårt och i högt tempo: de sänkte skatter och gjorde om trygghetssystemen.
– Det var en stor förändring på ganska kort tid. Nu när den inte tycks ha gett väntad effekt skyller regeringen på den europeiska krisen. Vi visar att det argumentet håller sisådär.
Damberg påpekar att regeringen inte längre enbart talar om sysselsättningsgrad, vilket är brukligt, utan att faktiska siffror används allt oftare.
Samtidigt säger han att arbetslösheten stigit – oavsett hur man räknar.
I maj i år låg den på 7,8 procent. Då regeringen tillträdde i oktober 2006 låg den på 6,6 procent.
– Andra EU-länder har varit mer framgångsrika i att hålla siffrorna nere. Det gäller även i bekämpningen av ungdoms- och långtidsarbetslösheten, menar Damberg.
Enligt gruppledaren har antalet personer utan arbete en längre tid ökat dramatiskt till 70 000 personer.
– Vi vet av forskning att när långtidsarbetslösheten biter sig fast kostar det mycket att få de här personerna tillbaka i arbete. Risken är också att de hamnar i permanent utanförskap.
I jämförelse med övriga länder i Europa hamnar Sverige ganska genomsnittligt:
– Den svenska arbetslöshetsökningen har varit måttlig jämfört med snittet i EU, samtidigt har flera andra länder varit mer framgångsrika på att hålla den nere, säger Mikael Damberg.
Men Alliansen håller inte med kritiken. Anna Kinberg Batra, Moderaternas gruppledare i riksdagen, framhåller att Sverige har klarat sig bra under den ekonomiska krisen, och undvikit att hamna i krislägen som Spanien och Grekland.
– Vi har sänkt trösklarna och gjort det möjligt för fler att komma i arbete. Vi har ökat sysselsättningen med cirka 200 000 sedan vi vann valet 2006, säger hon.
Socialdemokraterna hävdar att arbetslösheten stigit – oavsett hur man räknar. Vad säger du om det?
– Det finns olika rapporter som visar olika saker. Konjunkturinstitutet, finanspolitiska rådet och OECD har gjort olika studier. Men den samlade bedömningen är att våra reformer har minskat arbetslösheten.
Vad gör ni för att bekämpa ungdomsarbetslösheten?
– Vi har halverat arbetsgivaravgiften och gjort lättnader vad gäller restaurangmomsen. Vi vill fortsätta hjälpa ungdomar. Socialdemokraterna vill i sin tur fördubbla arbetsgivaravgiften. Jag kan inte se hur det ska hjälpa ungdomar att får jobb.
- 3 jul 2012 ”Tycker att vi kan vara djärvare”
- 3 jul 2012 Fredrik Reinfeldt leder i underläge
- 2 jul 2012 ”Något briljant hade krävts”
- 2 jul 2012 Reparera i stället för köpa nytt
- 2 jul 2012 Inget besked om tv-avgift
- 2 jul 2012 KD behöver ingen hjälp
- 2 jul 2012 MP: Sänk momsen för cykelreparatörer
- 2 jul 2012 ”Många villiga betala för bättre havsmiljö”
- 30 jun 2012 Tio skattemiljoner på lobbying i Almedalen
- 1 jul 2012 ”Polisen måste bli mer effektiv”
- 29 jun 2012 Allt fler länder vill kopiera Almedalen
- 1 jul 2012 Tre jobbtrender på Almedalsveckan
- 1 jul 2012 Utøya ger skärpt bevakning i Visby
- 2 jul 2012 ”MP vill införa reparationstjänster”
- 2 jul 2012 SvD ställer Almedalen inför rätta
Webb-tv från Almedalen
V om välfärden
"Pengarna försvinner"M vill skapa jobbpakt
"Man behöver arbeta och utbilda sig i ett".SD var först ut
"Ingen lämnas utanför".MP: Reparera mera
"Ska bli enklare att gå från köp-och-släng".FP vill ändra A-kassan
"Det har inte fungerat".C: Förnya jobbpolitiken
"Hoppas vi vågar ta fler steg".Mer i ämnet
- 3 jul 2012 ”Tycker att vi kan vara djärvare”
- 3 jul 2012 Fredrik Reinfeldt leder i underläge
- 2 jul 2012 ”Något briljant hade krävts”
- 2 jul 2012 Reparera i stället för köpa nytt










