Foto: scanpix

Citat från finansminister Anders Borg (M):

”Betonghäckarna drar igång betongblandarna.”

Katti Sandebergs kommentar: Det här är ett citat som åhörarna kommer att komma ihåg. Orden är målande, och Borg drog till och med några skratt när han sa det. Skratt är alltid bra.

”Här ska det byggas hinder, här ska det byggas trösklar och murar som ökar missmatchningen på arbetsmarknaden.”

Katti Sandebergs kommentar: Det liknar nästan en konspiationsteori att tro att Socialdemokraterna vill bygga trösklar och murar. Ingen tror på det, lika lite som man tror på att alliansen har som mål att pina arbetslösa och sjuka.

Foto: scanpix

Citat från Socialdemokraternas ekonomisk-politiske talesman Tommy Waidelich:

”Marknaden är en bra tjänare men en usel herre.”

Katti Sandebergs kommentar: En konkret bild av marknaden, som annars kan vara en ganska abstrakt företeelse. Att tala om ”bra” och ”usel”, ”herre” och ”tjänare” är en så kallad antites, ett bra retoriskt knep för att få fram sitt budskap.

”Regeringen har är en väldigt torftig arbetslinje. Skärpta regler för arbetslösa och sjuka, ibland är det rena rama häxjakten.”

Katti Sandebergs kommentar: Det är inte slagkraftigt att använda ordet torftig om arbetslinjen. Det stannar inte i minnet på samma sätt som ord som betonghäckar. Jag tror att det är för snällt för att bli ihågkommet.