Niklas: Hur väljs hertifdömet ut, finns det någon turordning så att alla svenska landskap förr eller senare får en hertiginna/hertig?
Roger Lundgren: Det är helt och hållet upp till Kungen att bestämma hertigdömme - vad han valt får vi veta imorgon. Det finns ingen rangordning men vissa hertigdömmen har en eprsonlig koppling. hans far hade Västerbotten, farfar Skåne osv.
thott: kommer viktoria och daniel ha med en sjuksjöterska hem?
Roger Lundgren: Knappast - barnet är inte sjuk så de behöver ingen sjuksköterska.
Gunilla H: Har svensk media varit snälla? Eller för påträngande?
Roger Lundgren: Med bebisen har de varit snälla :) Men media har mkt fundera över när de gäller den senaste tidens ”rapportering” om kungahuset.
Frans: Börjar hon i skolan vid 7 års ålder som alla andra eller kommer hon att utbildas på något speciellt sätt?
Roger Lundgren: detta barn kommer ha samma utbildning som andra svenska ungar.
Birgit J: Vill bara önska den lilla familjen lugn och ro och gratulera av hela mitt hjärta till den lilla prinsessan!
Roger Lundgren: Detta instämmer jag i!
Anna: Kommer Victoria och Daniel skaffa fler barn? Har de sagt något om det?
Roger Lundgren: det hoppas jag iaf. Victoria har sagt att hon önskar flera barn - vi får väl se :)
Calle: Varför släpper Hovet den första bilden på just facebook?
Roger Lundgren: Hovet har anammat de sociala medierna och nyttjat sin Facebooksida flitigt - detta är ett bra sätt för dem att kommunicera med såväl press som allmänhet.
Mika: Hur tror du att barnets uppväxt kommer att präglas av att pappan är en ”man av folket”?
Roger Lundgren: Daniel är en man med fötterna på jorden och såväl han som Victoria är rätt vanliga trots sin ovanliga situation. den nya prinsessan kommer ha morföräldrarna på Drottningholm och farföräldrarna i ett radhus i Ockelbo. Självfallet kommer de påverkas av detta och inte bara uppleva slottslivet.
Agneta J: Finns några jämnåriga i kronprinsessparets vänskapskrets som nyss fått barn? Tänker på potentiella lekkamrater i framtiden.
Roger Lundgren: Flera av dem har småbarn - den lilla sessan kommer nog få många lekkamrater. Förhoppningsvis får hon även syskon framöver!
Carl: Kommer Victoria och Daniel kunna ta ut föräldrapenning?
Roger Lundgren: Nej de kan inte det. Apanaget räknas inte som lön. Daniel borde i och för sig kunna göra det, då han jobbat i många år, men inte hans maka.
Calle: Hur reagerar utländska medier på nyheten? Är det mycket tysk press i Stockholm?
Roger Lundgren: Nyheten har spridits runt om i Europa - till och med amerikanska Wahington Post har skrivit om detta. Tysk media slukar allt som rör det svenska kungahuset och där är det extra stort intresse idag.
Calle: Hur länge är kronprinsessparet föräldralediga?
Roger Lundgren: de har ingen föräldraledighet - däremot kommer de inte ha speciellt många officiella uppdrag under våren.
Kaj: Vet man om Victoria och Daniel har någon barnflicka eller ska de ta hand om barnet själva till att börja med?
Roger Lundgren: De kommer tvingas ha en barnsköterska eftersom de har massa uppdrag som de inte kan tacka nej till.
Curt Borkmann: Vilka blir gudföräldrar - tror du som kunglig expert med bra kontakter ;) ???
Roger Lundgren: Prins Carl Philip, Daniels syster Anna, kungligheter från Norge, Danmark och Nederländerna ligger bra till som faddrar.
Johanna: Vilken tårta tror du att alla hade firat med om det blev en prins (det heter ju prinsesstårta, inte prinstårta)
Roger Lundgren: det hade nog blivit prinsesstårta ändå :)
Håkan: Kan den nya kronprinsessans far bli kung?
Roger Lundgren: Nej det kan han inte - kung blir man bara om föds till det.
Denise Demirel A R: Hej, jag vill bara be att få gratulera, jag är så glad för kronprinssesans skull. Sen är det alltid roligt att få en flicka som förstfödd, för en mamma. Jag önskar dem lycka till och njut av den underbaraste men dock så korta tid. Kronprinssesan är så vacker och klär att vara mamma! Med vänliga hälsningar, Denise
Roger Lundgren: Fina ord - Victoria är en underbar person och värd all lycka!
Lina: Vem tog den första bilden på prinsessan?
Roger Lundgren: det vet jag inte - men Kungen ska ta den första officiella bilden - den har vi inte sett ännu.
Gigi Eek: Vilken krona får lillsessan som ”sin egen”??
Roger Lundgren: det finns en rad hertigkronor i Skattkammaren och en av dessa kommer tilldelas den nya prinsessan. Hon kommer dock aldrig bära den.
Johanna: Vilket hertigdöme är det troligt att prinsessan tilldelas? Jag föreslår Norrbotten.
Roger Lundgren: Förmodligen blir hon hertiginna av Västerbotten eller Skåne. Kanske Närke. Vi får se i morgon.
Fanny: När f¨år vi se första bilden på prinsessan?
Roger Lundgren: Vi har redan sett en suddig bild på sessan men en mer officiell bild tror jag vi får se inom några dagar.
Bruno: Kommer flickan behöva ha livvakter på dagis?
Roger Lundgren: Det tror jag.
Oskar: Vilken typ av förskola är det troligt att barnet kommer att få gå på?
Roger Lundgren: det blir nog en helt vanlig förskola med andra barn.
Kajsa Warg: Vad tycker du den lilla prinsessan ska heta? Och vad tror du det blir?
Roger Lundgren: Jag gissar att hon kommer få ett namn som har kungliga anor. Kanske Christina, kanske Josephina, Sofia, Ingrid. Detta får vi veta imorgon.
Marina: Kommer Madeleine att komma hem till Sverige för att gratulera kronprinsessparet?
Roger Lundgren: Det förutsätter jag. Madeleine står nära sina syskon och självfallet har hon ett intresse av att möta sitt första syskonbarn.
Börje K: Kommer barnet kunna gå i kommunal skola?
Roger Lundgren: Absolut kommer barnet kunna gå i en vanlig skola - det handlar nog snarast om säkerhetsaspekter. Victoria och hennes syskon gick lågstaidet på en ”vanlig” skola i Bromma.
Maja-Lisa: Hej! När kommer barnet att döpas??
Roger Lundgren: Vi vet inte ännu när det blir dop men jag gissar på försommaren - kanske mellan nationaldagen och midsommar :)










