Foto: Försvarshögskolan

Imiron: Hur troligt är det att de amerikanska specialstyrkorna hade order om att döda snarare än att fånga in Usama bin Ladin?

Marcus Mohlin: Hej, svår fråga. Man kan ju fråga sig hur andra terroristorganisationer skulle reagerat på en rättsprocess mot bin Ladin. Svårt att veta, men vi får nog förutsätta att ambitionen ändå var att gripa honom levande.

Imiron: Borde inte pakistanska flygvapnet känt till attacken innan, eller låter de bara helikoptrar flyga i deras luftrum ostört?

Marcus Mohlin: Hej, jo vi får nog utgå från att Pakistan på något sätt var informerade om uppdraget och kände till vissa detaljer så att Amerikanska plan/helikoptrar inte skulle skjutas ner av misstag.

Marcus: Hej, Före detta chefen för pakistanska ISA, Hamid Gul, menar att bin Ladin dog redan 2005 och att rapporterna om hans död under 2011 är falska. Kan det röra sig om falska uppgifter USA sprider som propaganda? Speciellt med tanke på att kroppen saknas.

Marcus Mohlin: Svårt att veta, men vi får nog utgå från att bin Ladin faktiskt dödades i just den här attacken. Om något annat skulle komma ut skulle den amerikanska administrationen drabbas rätt hårt politiskt.

PeKa: Vad är det som gör denna nyhet så stor? Bin Laden har väl varit marginaliserad ganska länge nu. Terrorhandlingarna utförs av andra och det är väl de som är farliga nu.

Marcus Mohlin: Hej, bin Ladin har blivit en stor symbolfråga, främst i USA. Att till slut få tag på honom blir en viktig politisk framgång för President Obama. Detta är nog ett stort skäl till att det blir en stor nyhet.

Birgitta: Hur kommer det sig att CIA och Navy Seals får gå in på Pakistansk mark och skjuta en man rakt upp och ner? Får de gå in i vilket land som helst. Eller under vilka omständigheter får de göra det?

Marcus Mohlin: Hej, din fråga rör egentligen vilket samarbete som USA har med Pakistan. Det finns ett formellt samarbetsavtal mellan de bägge länderna som rör terrorisbekämpning. Sannolikt har USA på något sätt meddelat Pakistan om att de avser gå in och gripa bin Ladin.

SBS: Hur bedömer du att denna attack påverkar den svenska insatsen i Afghanistan?

Marcus Mohlin: Min snabba bedömning är att den svenska insatsen inte direkt berörs, men indirekt så är alla som stödjer den inblandade och därmed potentiella måltavlor.

Alfred: Var det ett misslyckande att Usama dog i attacken? Hade de velat ha honom i förvar egentligen?

Marcus Mohlin: Enligt Amerikanska källor så dog han i samband med själva gripandet, och att ambitionen faktiskt var att gripa honom. Däremot så kan man spekulera i vad som hänt om USA satt honom i ett fängelse någonstans.

Peder: För mig låter det otroligt att han kunde bo som han gjorde utan att pakistanska myndigheter kände till det. Din kommentar till det.

Marcus Mohlin: Svår fråga, jag vet faktiskt inte.

Navy SEALs tillhör de absolut bästa specialförbanden i världen.

Marcos Mohlin, kommendörkapten.

Anna: Hej, Jag är nyfiken på Navy Seals. Hur står de sig gentemot andra typer av specialstyrkor i världen? Hur ser rekryteringen ut och är utbildningen en av de tuffaste?

Marcus Mohlin: Navy SEALs tillhör de absolut bästa specialförbanden i världen. I många stycken är de en förebild för många andra länders specialförband. Det är en lång och mycket hård (både fysiskt och psykiskt) utbildning. De som vill bli SEALs söker sig till utbildningen, men många sorteras bort under de första veckorna.

Que Bono: Hur lätt är det att frakta en död kropp från Abbotabad tillbaka till Afghanistan och sedan till ett hangarfartyg inom 24 timmar?

Marcus Mohlin: Om man planerat att gripa bin Ladin och föra ut honom till ett väntande hangarfartyg så var allt redan välplanerat. Han skulle nog tas dit i vilket fall som helst helt enkelt.

Stefan: Varför händer detta just nu. Det har ju tydligen varit känt var han finns sedan i augusti?

Marcus Mohlin: Förmodligen så var underrättelserna tillräckligt bra vid just det här tillfället så att man kunde fatta beslut om att gripa honom.

Amanda: Hitlers kropp brändes men delar av den sparades, ett käkben tex, Saddam husseins kropp avrättades offentligt men Osamas kropp existerar inte! Är inte det väldigt konstigt?

Marcus Mohlin: Ja, att man gjorde som man nu gjorde med Usama bin Ladins kropp kommer nog skapa en hel del myter och sägner framöver.

Karin: Har Sverige något specialförband? Vad heter det? Vilka förutsättningar krävs för att komma in?

Marcus Mohlin: Ja, sverige har några olika typer av specialförband. Man söker in efter fullgjord grundläggande militärtjänst. Det ställs både höga fysiska likväl som psykiska krav.

TIME: Vilka mål återstår att bekämpa efter bin Ladin? Dvs vem är USAs största hot/fiende efter bin Ladin?

Marcus Mohlin: Ayman al-Zawahiri är nog den som står näst på tur om man får tro FBI.

Lisa: Skadades ingen av dem som utförde räden? Det sägs ju ha varit en strid i drygt 40 minuter.

Marcus Mohlin: Vad jag hört hittills så har inte USA gått ut med information om egna skadade.

Jerker: Hur snabbt tror du att många fler Al Qaida medlemmar blir gripna nu när dessa specialstyrkor kommit över datorer och hårddiskar i bin Ladens villa? För det måste väl vara väldigt mycket värt?

Marcus Mohlin: Förmodligen är det precis som du säger, och USAs underrätteseapparater har nog en hel del att göra med att analysera det som fanns i villan. Frågan är bara hur lång tid de stannade kvar i huset, och hur mycket de faktiskt fick med sig.

Magnus: Hur lång tid tar det att planera en sån här räd? Skulle Sverige kunna genomföra den?

Marcus Mohlin: Det tar både lång tid och krävs enorma resurser. Min gissning är att man förberett detta under minst en månads tid, både övat och planerat samt grupperat olika typer av förband på olika ställen.

Det är ju inte bara en patrull SEALs som flugits in, utan någon har spanat, någon annan har planerat, någon har sett till att det funnits flygskydd under operationen mm mm. Så, nej, det skulle vara svårt för sverige (att ensamt) göra något sånt här.

martin: Varför släpper USA så olika officiella fakta från olika håll? Hillary Clinton ska ha sagt att Pakistanska ISI var med i denna operation, medan andra ”US officials” säger att USA gjorde denna operation helt själva. Sådana detaljer är ju väldigt avgörande.

Marcus Mohlin: Det är säkert så att somliga som uttalar sig just nu inte har alla fakta på bordet och inledningsvis blir det därför en hel del spekulationer om vad som egentligen hänt.

Erika!: Har inte mandatet vi har att vara där gått ut nu när Osama är död?

Marcus Mohlin: Antar att du frågar om det svenska deltagandet i ISAF. Detta sträcker sig bortom jakten på bin Ladin och innehåller mycket mer än så. Det handlar bland annat om att göra Afgh så säkert och stabilt atty terrorister inte kan uppträda där, och inte heller utnyttjag landet som en bas varifrån fler operationer kan verkställas.

Börje K: Tror du att händelseförloppet under räden någonsin kommer att klarläggas helt? Trycket ökar nu på Obama & co om att offentliggöra uppgifter. Hur mycket får vi veta?

Marcus Mohlin: Som så många andra istoriska händelser kommer denna att dra till sig uppmärksamhet, och så småningom kommer bilden klarna betydligt, men allt får vi nog aldrig veta.

Asgeir: En man som bin Laden måste ha haft åtskilliga livvakter, men i den historia man hört figurerar inga livvakter utan en kvinna som sköts. Hur harmonierar detta med Haagkonventionen och hur förklarar man livvaktsbristen?

Marcus Mohlin: Jo, sannolikt så hade han en hel del folk omkring sig, och vi får nog anta att de också försökte försvara bin Laden så gott de kunde.

Jonas: Kan ”kriget mot terrorism” vinnas? Vad är slutmålet, dvs när kan man säga att det är över? Är detta något som militären (från flera länder) kan lösa eller löses detta på fler sätt, exempelvis genom humanitärt bistånd, att lyssna på missnöje och försöka minska detta?

Marcus Mohlin: Intressant fråga. Slutmålet är från västs sida antagligen demokratiskt styrda stater som inte utgör ett hot mot vare sig civilbefolkningen ”där” respektive ”här”. Det som krävs är en samordnad strategi dör alla våra medel (ekonomiska, humanitära, sociala, politiska, och tyvärr också militära) används på ett intelligent sätt.

Filip: Hur anser du att al-qaidas roll förändras med demokratiseringsvågen i mellanöstern? Blir de inte överflödiga och ovälkomna?

Marcus Mohlin: Detta får bli den sista frågan, och det är en stor fråga. Det som sker i mellanöstern just nu påverkar naturligtvis Al Qaida på många sätt. På ett plan är säkert själv demokratiseringsprocessen det som Al Qaida slåss emot, på ett annat så kan den just därför bidra till mer våld av just samma orsak.

moderator: Nu är chatten avslutad. Tack för alla intressanta frågor och svar.