Det är en av nyheterna i centerns förslag till valplattform inför sommarens EU-val. Dokumentet har godkänts av partistyrelsen och är nu på väg till partiets förtroenderåd som ska anta förslaget under framtidskonventet i Norrköping i november.

–Den här kontrollen bör följas upp på ett och samma ställe och då behövs miljöböterna som en påtryckning, säger Lena Ek, EU-parlamentariker för centern.

Miljöpolitiken måste vara sammanhållen och bör ha enhetliga regler runt om i de olika EU-länderna. Dessutom anser partiet att det ska finnas en gemensam koldioxidskatt och att det ska införas gemensamma miniminivåer för olika klimatskatter.

–Där det inte finns koldioxid-skatter bör man införa det. Det kan handla om hushållen och om tjänsteföretag som inte har miljöförstörande verksamhet. Med skatter, böter och handelssystem ska EU få en starkare finansiell styrka inom miljöpolitiken.

Igår presenterade också moderaterna ett förslag till Europapolitisk plattform för partiet.

–Vi har ett tydligt nationellt perspektiv på EU. Vi vill värna svenska intressen och stå upp för svenska värderingar som öppenhet och att pengarna används effektivt, sa partisekreteraren Per Schlingmann.