”Kul att du är med oss.” Carl Bildt får ofta skämtsamma kommentarer när han dyker upp på rege-ringssammanträden. Men de övriga statsråden har vant sig vid att utrikesministern sällan är på hemmaplan.

Sedan Sverige blev EU:s ord-förandeland har han varit utomlands tio gånger, bland annat vid två tillfällen i Kabul.

Men på fredag är utrikesministern på plats i Stockholm. Strax före lunch tar han och hustrun Anna Maria Corazza Bildt emot EU:s utrikesministrar på Moderna museet för ett informellt ministermöte. Det blir Carl Bildts show.

Men att utrikespolitiken är ”Bildts lekstuga”, som en insatt person i alliansen säger, är hittills inget som övriga partier beklagar.

–Carl Bildt sköter väl mycket av utrikespolitiken på egen hand. Å andra sidan har inte alliansen haft så mycket att invända, säger riksdagsledamoten Désirée Pethrus Engström (KD), med ett stort engagemang i Mellanösternfrågan.

Samtidigt deltar alla partier när huvudlinjerna i utrikespolitiken ska dras upp. Utrikesdeklarationer och andra viktiga dokument förhandlas i samordningskansliet.

–Det är inte alltid helt friktionsfritt. Vi är ändå fyra partier, konstaterar Birgitta Ohlsson, Folkpartiets taleskvinna i utrikesfrågor.

Men i de stora frågorna går partierna i takt, menar hon. Det handlar om synen på EU, Lissabonfördraget och frihandeln. Däremot skulle hon önska sig lite mer ”passion och glöd” från Carl Bildts sida i demokratifrågor, mänskliga fri- och rättigheter och fattigdomsbekämpning.

Ibland kan det också komma interna reaktioner när Bildt är för yvig i sina uttalanden.

–Det kan gå för snabbt ibland. Det har funnits uttalanden som jag inte har uppskattat, säger Birgitta Ohlsson.

Men den interna kritiken handlar inte om Bildt utan om att fler borgerliga politiker borde ta för sig. Det är bara när Mellanösternfrågan och svensk trupp ska skickas utomlands som det hettar till, konstaterar EU-parlamentarikern Alf Svensson.

–Carl Bildt är en grandios europeisk utrikespolitiker. Men det gäller att få engagemanget så brett som möjligt. Svensk utrikespolitik skulle må väl av en rejäl bred vitalisering, säger han.

Men det är inte Bildts ”fel att han står ensam på scenen”.

–Det är bara för övriga partier att träda upp, påpekar Alf Svensson.

Partikamraten Désirée Pethrus Engström instämmer:

–Vår partiledning har lagt för liten vikt vid utrikespolitik. Jag saknar den debatten.

Även inom Centerpartiet finns det politiker som argumenterar för att det egna partiet ska höras mer.

–Vi har varit en ganska svag röst i svensk utrikespolitik. Det finns en stor förbättringspoten-tial om man så säger, förklarar riksdagsledamoten Annie Johansson.