En friskolekoncern är inte förenlig med regelverket, om den ska ta över kommunens skolpliktsansvar för hela stadsdelen, vilket avsikten var.

–Vi kan inte i första hand garantera plats för Brommabarnen, som vi vill göra. Det ska vara öppet för alla. Så nu har vi lärt oss det, genom de diskussioner vi har haft med Skolverkets jurister, säger Marion Hauge Lindberg, skolchef i Bromma stadsdelsförvaltning.

Som det ser ut nu är det alltså inte aktuellt att lämna in en formell ansökan före 1 april, kravet för att få tillstånd att starta hösten 2008. Men skolorna i Bromma fortsätter att sondera terrängen för att se om det finns någon organisationsmodell som ger goda möjligheter till samarbete mellan skolorna i stads­delen.

– Snabba beslutsvägar och nära samverkan som vi har nu, det är vad vi vill behålla, säger Marion Hauge Lindberg.

Hon och flera medarbetare deltog i en konferens om kommunala friskolor i förra veckan. Det är ett begrepp med olika innebörd i olika kommuner, men generellt är att kommunen fortfarande är huvudman.

–Den möjligheten skulle vi vilja utforska. Skulle det inte vara spännande för Stockholm som huvudstad att ha någon variant av kommunala friskolor, så att den här stan kan ligga i framkant med än mer självständiga skolor? tycker Marion Hauge Lindberg.

Rektorsgruppen i Bromma ska träffas senare i månaden och också diskutera med skolpolitikerna i Stadshuset. Utbildningsförvaltningen har aviserat att resursfördelningen, alltså hur mycket pengar varje skola får, ska presenteras den 21 mars.

Det är väldigt sent. Rektorernas planeringsförutsättningar inför hösten har väl aldrig varit så svåra, är en allmän bedömning.