VG.no presenterar flera anledningar till att Breivik ska få straffrabatt. En är att erkänt att det är han som står bakom terrorattackerna den 22 juli mot Regeringskvarteret i Oslo och på ön Utøya och berättat utförigt både om förberedelserna och genomförandet.

Bara det faktumet ska ge Breivik 30 procents straffrabatt enligt norsk lag, skriver VG.no.

En annan anledning som bör mildra straffet är det faktum att Anders Behring Breivik två gånger själv ringde till polisen från Utøya, för att ge upp och överlämna sig till polisen.

Ytterligare en aspekt som försvararna förväntas ta upp är att den dåliga säkerheten, i kombination med polisens långa insatstid, medverkade till att Anders Behring Breivik kunde genomföra terrorattentaten.

– Vi anser att det här med beredskapen är intressant att gå in i med full kraft, säger Geir Lippestad till Verdens Gang och berättar vidare att även om det är en otraditionell strategi i ett mordärende, så är det relevant i det här fallet.

Anders Behring Breivik riskerar norsk lags strängaste straff, om man inte räknar med brott mot mänskligheten, som innebär 21 års fängelse eller så kallad förvar, som i praktiken innebär att en person kan få sitta fängslad på livstid.

Men en professor i kriminologi, Nils Christie, som VG pratat med, tror inte att det kan vara aktuellt med straffrabatt i det här fallet. Han beskriver Breiviks brott som så fruktansvärda att det inte kan bli tal om några förmildrande omständigheter.

– Det är som att försöka att fylla på vatten i Atlanten med tesked, säger han till VG.

Enligt norska tidningen Aftenposten väntade Anders Behring Breivik den 22 juli som attackdatum för att han visste att den tidigare statsministern Gro Harmlem Brundtland då skulle besöka Utøya, även om hon inte var hans huvudmål.– Min klient har förklarat att huvudmålet för 22 juli var att bomba regeringskvarteret, säger Geir Lippestad till Aftenposten.Under bilfärden från centrala Oslo till Utøya höll sig Anders Behring Breivik sig uppdaterad om vad som hände i centrum. Enligt Aftenpostens uppgifter ska Anders Behring Breivik velat se vilken skada bomben gjorde innan han bestämde sig för att fortsätta mot Utøya.