S-ledaren Håkan Juholt.
Foto: Yvonne Åsell
Moderaterna dominerar och hamnar på 34,3 procent.
Kristdemokraterna ligger som enda riksdagsparti under spärren och får 3,4 procent.
Miljöpartiet hamnar på 11,2.
1 414 människor har tillfrågats - 350 per vecka i fem veckor, från 7 november till 4 december - om hur de skulle rösta i ett riksdagsval. Mätningen publiceras i Metro.
Resultatet är i linje med den stora partisympatiundersöknignen som presenterades av SCB i förra veckan.
S tappade då 6,3 procentenheter sedan förra mätningen. Den tidigare bottennoteringen för partiet var 29 procent.
Moderaterna fick 33,4 procent i den mätningen, en ökning med 2,3 procentenheter sedan mätningen i maj och den högsta hittills. M fick även sin högsta siffra i Stockholms län, 47 procent.
Enligt professor Sören Holmberg bekräftar SCB att Socialdemokraterna tappat rejält under hösten. Men det ökade stödet för Moderaterna har även andra orsaker, framhåller han.
- Man bör även lägga till att vi har en ekonomisk oro nu med eurokrisen, precis som vi hade 2008-2009. Det stärkte förra gången Moderaterna och alliansregeringen och nu ser vi samma sak igen. Det kan indirekt vara ett förtroende för Anders Borg, en stark hand vid rodret och framgångsrik krishantering, säger Sören Holmberg.
Enligt en Sifo-undersökning som PR-byrån Westander beställt har väljarna störst förtroende för Moderaterna i jobbfrågan. 37 procent känner störst förtroende för M när det gäller jobben och arbetslösheten. 23 procent känner störst förtroende för Socialdemokraterna medan 27 procent inte kan ange något parti.
Undersökningen genomfördes 28 november – 1 december. 1 000 personer fick frågan ”Vilket politiskt parti känner du störst förtroende för när det gäller jobben och arbetslösheten.”




”Många i S känner nog en lättnad”




