Claes Borgström.
Foto: Gunnar Lundmark
Claes Borgström är en av de personer som tillsammans med åklagare Christer van der Kwast, polisen Seppo Penttinen och minnesexperten Sven-Åke Christianson utsatts för stark kritik för sin del i brottsutredningarna kring Sture Bergwall, tidigare Thomas Quick, på 90-talet. Han har länge valt att säga nej till intervjuer om sin roll i sammanhanget och har först nu inför en debatt i P1 Studio Ett valt att bryta tystnaden. Så här säger Borgström om orsaken till att han nu ställer upp på en intervju:
– Jag har utsatts för grovt förtal och fått löpa gatlopp länge. Att jag inte ställt upp har handlat om att jag är mån om advokatetiken. Även om Sture Bergwall löst mig från tystnadsplikten så finns det också något som heter lojalitetsplikt, säger Claes Borgström som menar att det kan vara till nackdel för Bergwall när han nu vill bli frikänd om advokaten berättar mer.
– Jag vill inte lämna uppgifter som kan vara till nackdel för Bergwall, och den regeln handlar om mina klienter i allmänhet. Han kan inte överblicka konsekvenserna av att jag skulle berätta allt. Jag är inte beredd att sänka min tidigare klient, säger Borgström som inte vill gå in på närmare detaljer om vad han menar med detta:
– Jag har haft många timmars samtal med Bergwall där det framkommit mycket mer än det som finns att se i materialet. Jag har följt hans instruktioner, och alla som nu har så bestämda uppfattningar – de har ju faktiskt inte varit närvarande under förhören, vallningarna och rättegångarna.
Borgström hävdar också under intervjun att en av Bergwalls påstådda medgärningsmän trots alibi kan ha varit med om mordet i Appojaure. Det gäller den man som Bergwall påstått hjälpt honom att mörda paret Stegehuis i det omtalade tältmordet i Appojaure. Trots att denne man enligt polisutredarna med säkerhet befann sig på Södersjukhuset i Stockholm vid den tidpunkt när han skulle varit medhjälpare till Bergwall i Appojaure, menar alltså Claes Borgström att det ändå fanns ett tids- och handlingsutrymme som gjort det möjligt för den utpekade att ha deltagit i mordet.
Borgström säger att han fått utstå mycket under både de senaste åren av kritik och under 90-talet då han var Bergwalls försvarare.
– Det finns ju en gräns och den har ju passerats nu. Jag har utsatts för hot och påhopp de senaste dagarna. När jag var försvarare under 90-talet fick jag hot och hatmejl av omvända skäl. Det är ironiskt att jag fått utstå så mycket men jag ömkar inte mig själv, jag vill bara berätta hur det sett ut.
Borgström vill inte svara på om han tror att Bergwall är oskyldig eller skyldig i dag.
– Grundregeln för advokaten är att inte ha någon egen uppfattning. Jag har inte gjort något fel som försvarare. Bergwalls erkännande var tillräckligt underbyggt för att jag inte skulle gå emot det.
SvD har sökt Claes Borgström för fler kommentarer.
Läs mer om fallet Quick:
Läs mer om fallet Quick:
- 31 aug 2012 ”Jag har aldrig sagt att han är skyldig”
- 31 aug 2012 ”Kastar en skugga över domarkåren”
- 31 aug 2012 Rött ljus för Göran Lambertz
- 21 aug 2012 Quick ändrade sig efter många förhör
- 31 aug 2012 ”Lambertz ord gav en surrealistisk känsla”
- 31 aug 2012 Lambertz tar upp nya ”bevis och indicier”
- 23 aug 2012 Kritik mot Lambertz blir allt starkare
- 22 aug 2012 Lambertz agerande är direkt olämpligt
- 20 aug 2012 Krav på oberoende granskning
- 17 aug 2012 ”Situationen för Sture på Säter är ohållbar”
- 17 aug 2012 Frias för mordet på 11-årige Johan Asplund
- 14 aug 2012 Läkarnas behandling av Quick döms nu ut
- 14 aug 2012 En bok som borde få konsekvenser
- 7 aug 2012 Se polisens kritiserade mordvallning av Quick
- 5 aug 2012 ”Att tala sanning har befriat mig”
- 5 aug 2012 ”Quick behöver bara humma”
- GRAFIK: Quicks domar och frikännande
- 10 aug 2012 Politiskt krav på Quick-granskning
- 5 aug 2012 ”Alla hovrätter har fel”
- 4 aug 2012 Anhöriga kräver nytt ljus över fallet Quick
- GRAFIK: Quicks domar och frikännande
- 4 aug 2012 Quicks domar och frikännande
- 18 jun 2012 Begär Quick-resning för tältmord
- 5 jun 2012 När Quick frias – vad händer då?
- 5 jun 2012 Åklagare begär resning i Quickfall
- 24 maj 2012 JK förnekar Quick-granskning
- 23 maj 2012 JK vill granska Quick-fallen
- 5 apr 2012 Quick får resning i två kvinnomord
- 14 mar 2012 Quick-åtal i Johanfallet läggs ned
- 18 jan 2012 Resning beviljad i fallet Johan
- 22 dec 2011 Norsk kritik mot Quick-åklagare
- 31 okt 2011 ”Asplund-ärendet bör prövas”
- 8 sep 2011 Quick vill frias från mord på elvaårige Johan Asplund
- 8 sep 2011 Ny resningsansökan från Thomas Quick
- 29 aug 2011 Quick-åklagare JO-anmäler kollegor
- 22 aug 2011 Åklagare vill ge Quick resning
- 1 jul 2011 Quick kvar på Säter
- 29 jun 2011 Nya dykningar efter Olle Högbom
- 10 jun 2011 Quick friad från Therese-mordet
- 25 maj 2011 Kritik mot Quickutredare i tidningsartikel polisanmäls
- 11 apr 2011 Thomas Quick begär resning för två mord
- 29 mar 2011 Åklagaren: ”Ingen bevisning mot Quick”
- 10 jan 2011 Thereses föräldrar får eget biträde
- 9 nov 2010 Fortsatt vård för Quick
- 1 okt 2010 Åklagare utsedd i Quick-resning
- 24 sep 2010 Quick får ny resning
- 24 sep 2010 Quick får ny resning
- 24 sep 2010 Quick får resning i fallet Therese
- 9 sep 2010 Quicks hälsa tas upp av kammarrätten
- 3 sep 2010 Thomas Quick frikänd för mord
Mer i ämnet
-
7 sep 2012
Claes Borgström JK-anmäld
Advokaten anklagas för att inte ha tillvaratagit Quicks intressen.
- 21 aug 2012 Quick ändrade sig efter många förhör
- 20 aug 2012 ”Lambertz har inte läst på om Quick”
-
20 aug 2012
”Helt tandlöst med en sådan granskning”
Leif GW Persson sågar kraven på granskningskommission – redo anmäla...
- 20 aug 2012 ”Vore fel att inte säga någonting”










