Bombhotet har dock ingen koppling till den senaste tidens skottlossningar i staden, enligt polisen.
Den misstänkta bomben var placerad på en motorhuv på en parkerad bil och påträffades efter klockan fyra på söndagsmorgonen. Området spärrades snabbt av och strax före klockan elva på förmiddagen sköt bombtekniker sönder lådan.
- Vad lådan innehöll är för tidigt att säga. Senast i morgon (måndag) bör man åtminstone ha påbörjat arbetet med att undersöka det vi har skjutit sönder, säger Thomas Fuxborg och fortsätter:
- Det var ändå avsett att se ut som en bomb.
De senaste veckorna har Göteborg upplevt flera skottlossningar, bland annat i Kortedala, och sammanlagt tre män har skadats vid dem. Till en början arbetade polisen efter hypotesen att nattens bombhot var kopplad till gängstriderna, men har övergett den teorin.
- Polisen har upprättat en anmälan om olaga hot. Men händelsen har ingenting att göra med den pågående konflikten mellan olika kriminella grupperingar. Det här är en enskild händelse. Det finns ingenting som tyder på något annat, Thomas Fuxborg, presstalesman vid polisen i Västra Götaland.








