Bodström vill att Sverige ska hoppa över invigning och liknande ceremonier kring OS och enbart delta i de idrottsliga delarna. Han anser att det inte kan vara bättre när kinesiska myndigheter slår ner på munkar i Tibet än när Burma gör likadant. Därför bör Sverige bojkotta OS-invigningen och ceremonier och bara åka dit och hämta guldmedaljer, säger Bodström till SVT:s Rapport.

- Jag tycker att det skickar en väldigt tydlig markering om Sverige som är känt för sitt arbete för mänskliga rättigheter gör detta, säger Bodström.

- Vi åker dit och tar några guldmedaljer men vi behöver inte delta i allt spektakel runtomkring som vi vet är en jättepropaganda för en regim som avrättar massor av människor och som dagligen bryter mot massor av mänskliga rättigheter. Vi behöver inte liera oss med dom, säger Bodström.

- Jag tycker att det var helt rätt att lägga OS i Kina, det är rätt att åka dit och ta medaljer, det är bra med fokus på Kina när de inte kan stänga ute journalister på samma sätt.

- Vi kan bojkotta invigningen så att det inte blir samma propagandaframgång för Kina som det blev för Nazityskland -36.

- Nu har jag personligen tagit ställning och tycker att det är en rätt avvägning. Det drabbar inte någon enskild idrottsman som har tränat för det här hela livet, men idrott och politik hör ihop, säger Bodström.