Nu sätter barnombudsmannen Fredrik Malmberg ner foten och använder sina rättsliga befogenheter för att kalla till sig de offentliga huvudmännen till överläggning. Barnen ska befrias från skulderna. Inget annat är rimligt, anser BO, och hänvisar till föräldrabalken och FN:s konvention om barns rättigheter.
Även Sveriges Kommuner och Landsting (SKL) vill att det ska blir omöjligt att en underårig ska stå för avgiften i tand- och sjukvården.
- Vi tycker att lagen ska ändras, säger förbundsjuristen Olof Moberg på SKL.
Regeringen håller på att titta på frågan om sjukvårdsavgifter.
Bakgrunden till larmet är att Datainspektionen låtit 60 inkassobolag svara på frågan om de har krav mot personer som var under 18 år när skulden uppkom. Resultatet, som Sveriges Radios Ekot redovisade, visar att det finns över 79 500 pågående ärenden. I 63 000 av dem är den skuldsatte fortfarande underårig.
För några år sedan var obetalda skolfoton det stora problemet när det gällde barns skulder. Nu gör en branschöverenskommelse om att det alltid är föräldrarna som ska stå för beställning. Åtskilliga gamla ärenden vilar dock hos inkassoföretagen.
Efter årsskiftet blir det svårare för föräldrar att skuldsätta sina barn.
- Men tyvärr är inte lagen retroaktiv och gäller inte heller skulder från den offentliga sektorn, säger Håkan Meurling, som lett kartläggningsarbetet.
Och drygt hälften av barnens skulder kommer från den offentliga sektor, som till exempel obetalda läkarbesök.
- Landstingen går efter att den som får vården också ska betala. Det vore bättre om man gick efter föräldrabalken och skuldsätter vårdnadshavaren i stället.
De flesta skulder är små. 76 procent av ärendena gäller skulder som är mindre än 500 kronor. Bara i 0,5 procent av fallen är skulden större än 10 000 kronor.
Men skulderna växer med åren med ränta och avgifter och kan leda till problem när barnet blir myndigt.
- Inkassobolagen bevakar skulden, lurar i vassen och slår till när man blir myndig eller får sitt första jobb, säger Meurling.
Kan man inte betala riskerar man att hamna hos Kronofogden och rapporteras till kreditupplysningsföretagen. Då riskerar den unge vuxne att få problem med att kunna hyra lägenhet eller få kreditkort.








