Ta bort möjligheten för barn med annat modersmål än svenska att läsa ämnen som matematik och engelska på sitt hemspråk. Det är innebörden i ett nytt förslag som Folkpartiet planerar att lägga fram.
Förslaget sågades genast av både oppositionen och de borgerliga allianspartierna.
Inte heller reaktionerna i bloggvärlden lät vänta på sig: En flört med Sverigedemokraterna, ett skolpolitiskt självmål, kunskapsfientligt – läsarnas dom är delvis hård.
Häpnadsväckande dumt, tycker Karl Henriksson och skriver på sin blogg. ”Vad som är bäst kan variera från elev till elev. Men i många fall är det säkerligen en tillgång att få undervisningen på sitt modersmål. Om jag vore förälder skulle jag mycket hellre se att mitt barn lärde sig matematik på ryska eller kinesiska än att det inte lärde det sig alls och jag är säker på att detsamma gäller för såväl svenskspråkiga som invandrade föräldrar i vårt land.”
På bloggen Rabiatfeminism går tankarna såhär: ”Det är fascinerande att ett parti som, åtminstone retoriskt sett, har som främsta profilfråga att öka kunskapsgraden i den svenska skolan föreslår förändringar som kan riskera att dra undan fötterna för dem som behöver extra insatser för att bli just bättre i till exempel matte.”
Jakob Heidbrink skriver på sin blogg: ”Det problem som folkpartiet förmodligen vill komma åt är att vi kanske riskerar att skapa språkliga ghetton om vi inte ser till att elever med något annat modersmål är svenska också lär sig de svenska begreppen och uttrycken för vetenskapliga operationer och för faktiska förhållanden. I det håller jag med igen. Detta problem kommer man dock rimligtvis åt genom att på ett bättre sätt strukturera modersmålsundervisningen, inte genom att förbjuda den.”
Men det finns även de som anser att FP gör rätt när de ställer hårdare krav på elevernas svenskakunskaper. Är krav fel i flumskolan? undrar bloggaren med signaturen Subversilt element och skriver:
”Är det inte uppenbart att det skall undervisas på svenska i svenska skolor? På vilket sätt påskyndar modersmålsundervisning ”integrationen”? Gör som Karl-Oskar och Kristina, lär barnen det nya landets språk så fort som möjligt. Annat vore ju idioti, om det inte är etniska enklaver vi vill fylla Sverige med, vilket är det som händer nu.”
Alias common sense för ett liknande resonemang på bloggen med samma namn:
”Grunden för att människor ska förstå varandras olika kulturer måste väl ända bottna i att vi kan kommunisera med varandra på samma språk och om vi bor i sverige så ska väl det gemensamma grundspråket vara svenska, sen ska alla ha möjlighet att läsa vilket språk dom vill som tillval och i den mån det finns lärare som kan lära ut språket.”








