Foto: colourbox
På bloggen skrev de båda mellanstadieeleverna både skvaller om skolkamrater och påhopp på lärare och elever. En skolkamrat kallades platsdocka, en lärare fick öknamnet mullvad. ”Fatta du är inte snygg !!!!!!” är en av kommentarerna om en elev.
Samtidigt fanns också grova anklagelser mot en av lärarna på skolan. ”XX beter sig konstigt”, skriver de både flickorna bakom bloggen.
– Det är antydningar om att hon skulle vara lesbisk och att hon kladdar på flickorna. Det är gravt. Den här läraren är väldigt erfaren och att få en sådan här anklagelse riktad mot sig är ju oerhört grovt, säger rektorn på skolan till SvD.se.
Läraren reagerade så kraftig på anklagelserna att hon med hjälp av skolledningen har polisanmält bloggen. Polisen har i sin tur skickat ärendet vidare till Justitiekanslern (JK).
Skälet är att polisen vill veta om bloggen är grundlagsskyddad – i så fall är det JK som ska utreda ärendet. Själva kommer polisen inte att inleda en förundersökning eftersom de båda flickorna är under 15 år, uppger förundersökningsledaren.
På fredagen meddelade dock JK att han inte tänker utreda ärendet. Anledningen är att webbsidor, med vissa undantag, inte faller under YGL eller tryckfrihetsförordningen.
På skolan har bloggen skapat stor oro, berättar rektorn. Både elever och lärare reagerade kraftigt på de grova påhoppen och anklagelserna. Flickorna har nu bett om ursäkt och bloggen är borttagen.
– Lärarna och eleverna har pratat ut, ungefär som vid en vanlig konfliktlösning. Lärarna har fått ge uttryck för sina känslor och hur de kände, och flickorna har sagt förlåt. Den fanns ingen grund alls bakom anklagelserna, berättar rektorn.
Men samtidigt är det här ingen isolerad händelse. Rektorn på skolan vittnar om hur mobbning och påhopp på internet och via sms har ökat kraftigt de senaste åren.
– Vi hade till exempel en blogg, som nu är borttagen, där man gick hårt åt och trakasserade en kamrat. Att elever mobbar varandra på nätet är fruktansvärt vanligt skulle jag vilja påstå, säger rektorn.
Den bilden bekräftas också av både polisen och Lärarnas Riksförbund. Bosse Norgren, kriminalkommissarie på rikskriminalens IT-enhet, uppger att mobbning på nätet är särskilt vanligt bland tjejer i mellan- och högstadiet.
– Det här är ett stort problem med ett stort mörkertal. Unga vill inte gärna berätta att de blir mobbade, och därför upptäcks sånt här ofta först när det gått ganska långt, säger han till SvD.se.
På Lärarnas riksförbund har man märkt hur bloggar blivit ett nytt verktyg när elever mobbar varandra eller när lärare trakasseras på internet.
– Bloggandet har förvärrat problemet. Påhoppen och anklagelserna är så pass allvarliga ibland att det är djupt oroande, säger Metta Fjelkner, förbundsordförande på fackförbundet, till SvD.se.
Hon talar om den virtuella skolgården – en plats där vuxna ofta inte är närvarande och där det är svårt att upptäcka mobbningen och trakasserierna. Problemet är allvarligare än många tror menar Metta Fjelkner och hon välkomnar därför att bloggtrakasserier polisanmäls.
– Det bör så klart diskuteras, men jag tycker att man ska polisanmäla även när det handlar om så pass unga elever. Blir det allt för grovt ska det polisanmälas.








