En gång om året brukar Sylf – Sveriges yngre läkares förening –ranka landets sjukhus då det gäller hur väl AT-tjänstgöringen fungerar för de blivande läkarna. Nu presenteras även väntetiderna för att över huvud taget få en praktikplats. Snittväntetiden efter läkarexamen ligger på 7,2 månader på de svenska akutsjukhusen. Kortast är väntetiden i Värmland och Västernorrland med under fyra månader medan den är som värst i Stockholm med i snitt 11,5 månader.

Allra sämst är det på Danderyds sjukhus med väntetider kring 15 månader.

–På det här viset tar det ännu längre tid att färdigutbilda läkarna. Om man går på vikariat medan man väntar på sin AT är det egentligen bara förlorad tid eftersom man inte får tillgodoräkna sig det som utbildning. Eller så jobbar man på något annat ställe i landet och då är risken att man fastnar där, säger Mara Bybrant, ordförande för de yngre läkarna i Stockholm.

Efter examen måste läkarna gå AT i 18–21 månader innan de kan få sin legitimation. De ska då tjänstgöra inom fyra olika AT-block – medicin, kirurgi, psykiatri och öppenvård innan de är färdiga läkare.

I Stockholm finns knappt 170 AT-tjänster om året, men de räcker inte till. Enligt Mara Bybrant behövs 25–30 procent fler praktikplatser för att man ska komma ner till rimliga väntetider. Och det håller det ansvariga landstingsrådet Stig Nyman (KD) md om.

–Det blir svårare att rekrytera nya läkare när vi inte tar hand om dem på ett bra sätt under utbildningen. Jag begriper egentligen inte varför vi inte har fler platser, de borde finnas redan nu. Det jag kan lova i det här läget är att ta upp frågorna i rätt politiskt organ, begära en redovisning och försöka få fram pengar till nästa år, säger Stig Nyman.

Mara Bybrant betonar att en utökning av antalet AT-platser inte får leda till att kvaliteten på tjänstgöring äventyras.

–Arbetsvillkoren måste förbättras liksom att utbildningen är av hög kvalitet med bra och närvarande handledare. Vi anser också att varje sjukhus måste ha en ansvarig AT-chef som har kompetens att bedöma AT-läkarens meriter och har mandat att lönesätta AT-läkarna. Idag känner sig många AT-läkare i ett organisatoriskt utanförskap, säger hon.