Den svenske medborgare som dog i Irak var väl känd av Säpo. Carl Bildt skriver på sin blogg att uppgifterna om händelsen inte kom ”som en blixt från klar himmel”.

2006 ställdes frågan om den 43-årige mannen skulle sättas upp på FN:s och EU:s lista över personer misstänkta för koppling till terrorism.

”Min slutsats – efter att ha tagit del av olika informationer – blev då att vi inte hade anledning att motsätta oss ett sådant beslut”, skriver Carl Bildt.

Kort därpå blev det offentligt att mannen satts upp på listan.

Han fortsätter:

”Vårt ställningstagande då blev omtvistat. Men vi följde regelverket och försökte etablera kontakt med personen för att informera om hans möjligheter att rikta invändningar mot beslutet”.

Men mannen hade redan lämnat Sverige.

”Vi misstänkte redan då att han fanns i Irak för att där fortsätta vad han redan varit engagerad i under en tid i Afghanistan”, skriver Bildt.

Han har aldrig dömts för några terroristrelaterade brott i Sverige, men Säpo har inlett flera förundersökningar även om dessa aldrig lett till rättsliga processer. Detta berodde på att mannen lämnat landet, menar Bildt.