Foto: scanpix montage svd
Taimour Abdulwahab från Tranås gick det treåriga naturvetenskapliga programmet på Holavedsgymnasiet i Tranås och tog studenten 2001. Enligt klassföreståndaren var han en bra elev, lite över medel, och det fanns ingenting som utmärkte honom.
– Han var en social och fin kille.
Klassföreståndaren, som vill vara anonym, undervisade 28-åringen i biologi och kemi. Han vill berätta om Taimour Abdulwahab för att ge en nyanserad bild och säger att det var en begåvad elev.
– I mina ämnen var han duktig.
Taimour Abdulwahab hade VG i kurserna biologi B och franska A. I övrigt hade han G i samtliga ämnen och läste programmet med reducerad omfattning. Det kan vara att en enskild kurs, där eleven har uppenbara studiesvårigheter, tas bort efter beslut av rektorn, säger en skolassistent på Holavedsgymnasiet.
Samma vår som Taimour Abdulwahab tog studenten mönstrade han vid Pliktverkets regionkontor i Göteborg. Datum för mönstringen var den 10 maj 2001, men han blev omgående befriad, enligt Lars Carnander, personalredovisare vid Pliktverket.
– Det blir man av psykosociala eller medicinska orsaker, säger han.
Resultatet från 28-åringen mönstring är belagda med sekretess.
Att Taimour Abdulwahab skulle sluta sitt liv som självmordsbombare kom som en chock för de som kände honom för några år sedan. Klassföreståndaren är mycket omskakad av det som hänt.
– Det är jätteotäckt, blodtrycket höjs och hjärtat slår, man blir nästan rädd, säger han.
En kille som gick i 28-åringens parallellklass säger:
– Jag kände inte honom särskilt bra. Men då var han trevlig i alla fall.
Edit Enlund, som bor granne med Taimour Abdulwahabs föräldrar i Tranås, brukade träffa Taimour när han gick i gymnasiet. Hon tyckte att han var en trevlig och artig kille, och det var ingenting som verkade konstigt med honom eller med hans familj.
– Jag tycker att det är väldigt tragiskt, det är en tragedi för familjen, säger hon.
Rektorn för Holavedsgymnasiet, Anders Berg, säger att 28-åringen inte stack ut på något sätt under sina år på skolan.
– Han gick sina tre år här utan anmärkning, allt fungerade väl.











