Berusad förare smet efter dödsolycka

Polisen har gripit en 42-årig man som tros ha kört ihjäl en äldre man utanför Luleå och sedan smitit.

42-åringen är misstänkt för bland annat grovt vållande till annans död och grovt rattfylleri.

Det var vid 18-30-tiden på onsdagskvällen som en 73-årig cyklist blev påkörd och dödad på vägen mellan Rutvik och Gammelstad.

Bilföraren som kört på 73-åringen smet från olycksplatsen, men greps senare i Gammelstad.

- Där hittade vi först den bil som vittnen berättat att han kört, säger Mikael Norén, vakthavande befäl vid polisen i Norrbotten.

Bilen hade skador i fronten. En stund senare kom den 42-årige föraren själv dit, åkande som passagerare i annan bil.

- Han var kraftigt berusad och vi tog med hans bil och honom till polisstationen i Luleå för alkoholprov och förhör, säger Mikael Norén som också berättar att mannen har gjort vissa medgivanden.

Bilföraren är nu misstänkt för grovt vållande till annans död, smitning och grovt rattfylleri. Bilen har tagits i beslag och ska genomgå teknisk undersökning.

De senaste åren har omkring 20 till 25 procent av dem som omkommit i vägtrafiken dött i en alkoholrelaterad olycka. I fjol var det 21 procent eller 67 personer, enligt Trafikverket.

  • Kopiera sidans adress

Toppnyheter SvD.se

SvD offert

Gör som 71367 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier