– Det har varit intensivt, men man har byggt upp ett förtroende och nu är vi hemma, sade Ask.
– Vi är nu väldigt glada att vi har lyckats med överföringen till Sverige.
Tidigare har både Beatrice Ask och statsminister Fredrik Reinfeldt vid flera tillfällen fört fram frågan om Annika Östberg, men Ask vet inte vad det var som ledde fram till överförandet.
– Det här är ett arbete som har bedrivits under lång tid och varit väldigt intensivt under senare tid och det är ett bra jobb av våra tjänstemän som har fått det att bli ett riktigt positivt beslut, säger hon.
– Det är svårt att veta exakt hur de amerikanska myndigheterna har resonerat, men det är ingen hemlighet att man har sagt nej flera gånger.
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) tog enligt Beatrice Ask upp frågan vid sitt besök i USA 2007 och hon har även själv haft ett samtal med den amerikanska justitieministern i frågan.
– Det är det långsiktiga arbete som UD och justitiedepartementet har bedrivit utifrån att vi har en överförandekonvention som gäller i sådana här ärenden, säger Beatrice Ask.
– Jag tror att det är en seger för tyst diplomati också. Det handlar om att bygga upp respekt hos myndigheter, de har utöver sina kriterier också känt att vi har kunnat vara en bra part, säger hon.
Beatrice Ask tror däremot inte att det har varit en ekonomisk fråga för de amerikanska fångvårdsmyndigheterna och hon kan inte heller svara på om det har att göra med maktskiftet i Vita huset.
Det tydliga beskedet fick hon den 26 mars, men signaler om ett positivt beslut har varit på väg under en tid.
– Vi har haft väldigt bra samtal och jag har känt det här på mig ett tag, säger hon.




Annika Östberg har landat




