Det borde satsas mer och inte mindre på humaniora. Det menar Alexander Bard som kallar förslaget ”befängt.![]()
Det är väldigt destruktivt att ha sådana bonnläppar som frontfigurer för näringslivet.
Alexander Bard
– Humaniora kommer att vara i bräschen för den nya ekonomin.
– Sverige kan inte överleva på att sälja maskiner. Då har vi en väldigt kortsiktig överlevnadsmodell för svensk ekonomi.
Enligt honom är Sveriges ingenjörer duktiga men enkelspåriga.
– Det är en stor brist att vi inte har humaniora på teknologutbildningarna i Sverige, det har resten av världen redan fattat att de behöver.
– De kan inget om språk eller konst, det är väldigt destruktivt att ha sådana bonnläppar som frontfigurer för näringslivet.
Idéhistoriken och författaren Sven-Eric Liedman som skrivit mycket om utbildning tycker att förslaget är inskränkt.
– Det är märkligt att bygga in en orättvisa i studiemedlen och att smalna av utbildningssystemet. I andra länder uppmuntras en bredare kunskapsbas.
– Den kreativitet som det finns behov av även inom näringslivet kräver att folk utvecklar sin fantasi.
Han tycker sig se en tendens att högskolesektorn försöker styra in studenter mot omedelbart nyttiga mål.
– Som tur är köper inte unga människor den här typen av direktiv rakt av, säger Sven-Eric Liedman.








