För 14 dagar sedan kunde SvD rapportera att Helén Källholm fått lämna sin post som biträdande direktor på Ersta diakonisällskap. Erstastyrelsen med Kristina Axén Olin i spetsen drog helt enkelt in tjänsten, men det ledde samtidigt till en förtroendekris inom hela ledningen för Ersta.
–Det hölls en extrastämma där delar av styrelsen ändrade sig och även markerade att man inte hade förtroende för mig. Och då återstod bara att avgå för mig, säger Kristina Axén Olin.
Hon är förvånad över de brister som hon sett hos såväl styrelsen som ledningen för Ersta Diakoni. Allt går nu tillbaka till ruta ett.
–Jag brann för att få jobba med Ersta, men jag var inte medveten om hur förändringsobenägna man var. Man vill inte se över anställningsvillkor, löner, avtal, lägenheter och andra förmåner eller röra i organisationen. Jag förstår heller inte varför all personal på Ersta har fått gå igenom ett värdegrundsarbete förutom styrelsen och ledningen. Med den kristna grundsyn som ska finnas borde det ha omfattat även dem, säger Kristina Axén Olin.
Staffan Bohman som tog plats i styrelsen samtidigt med Kristina Axén Olin i maj har nu tagit över som ny ordförande. Han beklagar turbulensen i styrelsen, men vill inte säga att Axén Olin var en felrekrytering.
–Det fanns en oenighet om arbetsformerna i styrelsen och mellan styrelsen och ledningen. Hur arbetat ska gå till helt enkelt. Det är sådant som händer och Kristina Axén Olin drog slutsatsen att hon inte hade tillräckligt förtroende. Nu behöver Ersta arbetsro och inte några förändringar, säger Staffan Bohman.
Även direktorn Cecilia Nyberg som tillträdde så sent som i maj har valt att avgå. Tills vidare går Jan-Åke Hansson, rektor på Ersta Sköndal högskola, in som direktor.








