Tiina Rosenberg, Gudrun Schyman och Susanne Linde (i bakgrunden) när Feministiskt Initiativ presenterades i april. Redan från början fanns en groende konflikt mellan Rosenberg och Linde, berättar nu Linde efter sitt avhopp.
En långvarig konflikt med styrelseledamoten Tiina Rosenberg ligger bakom avhoppet.
Susanne Linde beskriver det som att Tiina Rosenberg varit grunden i de konflikter som funnits i styrelsen för Fi.
-- Hon har sagt att ”en bra moderat är en död moderat” och hon har talat nedlåtande om folk som är med i kyrkan. Man är inte värd särskilt mycket när man är vit, heterosexuell medelklasskvinna i hennes ögon, säger Susanne Linde till SvD.se.
Susanne Linde var tidigt missnöjd med arbetsklimatet i Fi:s styrelse. Redan dagen efter att föreningen lanserades ska Tiina Rosenberg ha skällt ut henne och sagt att ”Fi inte ska föra någon jävla borgerlig tantpolitik.”
Linde har tidigare varit kommunpolitiskt aktiv för folkpartiet. Inför årsmötet satte hon ett ultimatum till Gudrun Schyman: ”Kommer Tiina Rosenberg med i den nya styrelsen lämnar jag Fi”. När Tiina Rosenberg valdes in i styrelsen i helgen fullföljer Susanne Linde nu sin linje.
Hennes kritik liknar den som Ebba Witt-Brattström fört fram tidigare. Tiina Rosenberg har, enligt Susanne Linde, pekat ut flera kvinnors heterosexualitet som något negativt för Fi.
-- Hon beter sig mot oss precis som hon menar att vi andra beter oss mot hbt-personer. Hon har fått mig att känna mig diskriminerad som, vad hon uttrycker det, vit, heterosexuell borgarkärring.
-- Det är många som har gått hem från styrelsemötena och haft sömnlösa nätter. Det har varit konflikter som inte har lösts, säger Susanne Linde.
Susanne Linde säger sig också ha hört Tiina Rosenberg säga att det är könsförräderi att ligga med män, en uppgift som Ebba Witt-Brattström gick ut med tidigare i helgen.
-- Har man tur säger hon inte sånt offentligt utan håller det inom styrelsen, säger Susanne Linde.
Susanne Linde valdes inte in i den nya styrelsen av årsmötet i helgen. Hon säger att det inte har påverkat hennes val att nu lämna partiet. Hon betonar att Gudrun Schyman inte arbetat för att göra Fi till ett vänsterparti utan menar att Schyman ”har betonat Fi:s grunder och att alla ska vara välkomna.”
SvD har ännu inte nått Tiina Rosenberg för en kommentar.









