Flera tusen barn och ungdomar spelar så mycket datorspel att de tappat kontrollen. Hittills har möjligheterna till vård eller hjälp varit små.
- Vi ersätter ett negativt beroende med ett positivt, säger Sven Rollenhagen, grundare av Stiftelsen Ungdomsvård.

Behandlingen går ut på att stärka det positiva i ungdomarnas liv. Att erbjuda ett alternativ till timmarna framför datorn. Det handlar om spännande äventyrsintressen som klättring, kampsport eller dykning. Men även lugnare aktiviteter som schack eller promenader. Aktiviteter som skapar endorfiner i kroppen. I behandlingen ingår även samtal och coachning.
- Men vi fokuserar på här och nu, vi gräver inte i det förflutna, säger Sven Rollenhagen.

Sven Rollenhagen arbetade tidigare med ungdomar som fastnat i narkotikaberoende och kriminalitet. För några år sedan upptäckte han att många av ungdomarna även satt fast i ett datorspelsberoende. På forskningsfronten är det fortfarande ganska mörkt på området.
- Det är ett jungfruligt område, och vi vet ganska lite om problemet, säger Anders Stymne, utredare vid Folkhälsoinstitutet.

Han konstaterar att det är viktigt att tillfredsställa de beroendes behov av ”kickar”, men det är ännu viktigare att man gör en helhetsbild av problemet.
- Det finns säkerligen många komponenter som gör att en person fastnar framför datorn. Kickarna är lika omedelbara som vid till exempel en spelautomat, säger Anders Stymne.

Folkhälsoinstitutet arbetar just nu med en stor forskarsatsning om spelberoende, som blir klar i slutet av 2008. En del av utredningen handlar om datorspelsberoende.