Enligt Jerzy Sarnecki, professor i kriminologi vid Stockholms universitet är det med största sannolikhet Christer Pettersson som är skyldig till mordet på Olof Palme. Pettersson dömdes i tingsrätten men friades i hovrätten, i huvudsak på grund av Lisbeth Palmes utpekande eftersom det förekommit brister vid vittneskonfrontationen. 2004 avled Christer Pettersson.

– Han hade motivet, tillfället och tillgången. Det har funnits många teorier under årens lopp men det här är den enda som håller, säger Jerzy Sarnecki till SvD.se.

Sarnecki kallar utredningen "en av svensk kriminalhistorias sämsta polisinsatser".

– Det fanns ingen beredskap för den här sortens händelser i Sverige. Vi var ett litet land som levde i en skyddad verkstad. Före det här mordet hade man inte kunnat föreställa sig att vår statsminister kunde mördas på öppen gata, säger Sarnecki som tror att antalet spår och spekulationer som funnits under åren har att göra med vårt behov av att hitta en mer komplicerad förklaring till mordet än den han själv ser som mest trolig.

– Man ville att det skulle vara en ondsint främmande organisation, typ CIA eller KGB. Om det inte var någon av dem som var skyldiga kunde det åtminstone vara PKK. Men precis som i 99 av 100 mord så är det den enklaste förklaringen som oftast är den sanna.