Flera folkpartister, med riksdagsledamoten Carl B Hamilton i spetsen, har krävt att insatsen i Tchad ska förlängas. Nu säger fp-ledaren Jan Björklund att regeringen ska pröva frågan om en förlängd insats.

- Men för dagen har vi ett beslut om en tidsbegränsad insats och det gäller. Det är fullt möjligt att tidsbegränsningen i Tchad måste diskuteras på nytt men då måste insatsen sammantaget bedömas med allt annat vi gör i världen, säger han.

Fp-ledamoten Carl B Hamilton vill använda de överskott som finns i biståndsbudgeten. Men det anser Björklund inte är möjligt.

- DAC-reglerna styr vad biståndspengar får användas till och det är mycket begränsade möjligheter att använda dem till rena militära insatser. Reglerna ska följas och det omöjliggör nog att biståndspengar används, säger han.

Statsminister Fredrik Reinfeldt svarar inte kategoriskt nej på frågorna om en förlängning av insatsen. I stället säger han:

- Sexmånadersregeln har varit tydlig från början. Den ingick i våra diskussioner. Det var en förutsättning för att vi överhuvudtaget skulle säga ja till Tchad.

Biståndsminister Gunilla Carlsson uppger via sin pressekreterare att reglerna i dag hindrar att biståndspengar används för att finansiera en militär fredsinsats som den i Tchad. Carlsson hänvisar till OECD:s riktlinjer.