Utrikesminister Carl Bildt sade i dagens SvD att det "skett mycket stora framsteg" i samtalen med Irak, och nu meddelar justitiedepartementet att ett avtal har slutits. Det undertecknades i dag av Sveriges ambassadör för Irak, Niclas Trouvé, och Iraks utrikesminister.
Avtalet gör att Irak nu förbinder sig att ta emot sina egna medborgare om de får nej på sin asylansökan i Sverige.
– Enligt folkrätten har alla stater skyldighet att ta emot sina medborgare, men så är inte alltid fallet i praktiken. Det finns stater som inte accepterar att ta emot sina medborgare, och Irak har varit en sådan stat, säger Kristina Lindahl, politisk sakkunnig hos migrationsminister Tobias Billström.
I ett första skede berörs 400 irakier som befinner sig i Sverige men fått nej på sin asylansökan. Dessa har tidigare inte kunnat återvända till Irak eftersom landet inte har accepterat avvisningar som sker mot de asylsökandes vilja.
Samtidigt finns 13 000 irakier inskrivna i asylsystemet enligt justitiedepartementet, och av dessa har 11 000 ännu inte fått sin ansökan prövad. Det gör att många fler än de 400 i framtiden kan komma att avvisas till Irak.
– Det kan bli fråga om ganska många. Men det sker en individuell prövning i varje fall, säger Kristina Lindahl till SvD.se.
Enligt avtalet ska irakierna i så stor utsträckning som möjligt återvända frivilligt. Återvändandet ska ske under ordnade former, men avtalet öppnar upp för att avvisa irakier mot deras vilja.
Kristina Lindahl pekar på det återvändandestöd som regeringen infört – ett stöd som gör att asylsökande som avvisas från Sverige kan få pengar för att kunna starta upp ett nytt liv i sitt hemland.
Tidningen Riksdag & Departement rapporterar dock att stödet har blivit en flopp. Av de 27 miljoner kronor som Migrationsverket fått i anslag har bara en miljon kronor använts. Pengarna skulle räcka till 1 350 asylsökande, men än har bara 46 personer beviljats stödet, skriver tidningen. Samtidigt finns 49 ansökningar som ännu inte behandlats.
I samband med diskussionerna om ett återvändandeavtal har också en ambassad i Bagdad och ett honorärkonsulat i Arbil i norra Irak diskuterats. Dessa frågor ingår dock inte i det avtal som nu slutits, uppger justitiedepartementet och hänvisar till UD.
På UD säger informatören Sofia Karlberg att något formellt beslut ännu inte är taget, men att ambitionen är att öppna en ambassad i Bagdad.
– Målet är att öppna den så snart som möjligt, när säkerhetsläget tillåter, säger hon till SvD.se.
Tipsa andra
Läs mer
Inrikes | Mest lästa
- Brand utanför flyktingboende
- Kvinna våldtogs av okänd i park
- Kol ofta en dold sjukdom
- Uppskrämd stämning efter branden
- Ny kung i Vellinge
- Mammografi omprövas i USA
- Konkurrensverket kan granska Sodexoaffären
- ”Hur skulle man kunna leva så här utan att bli galen?”
- Vilsna räddade ur kärr
- Bodström toppar S-listan i Stockholm


Stockholm 5º
































