- Det är synd om den anställde och därför har jag tillrättalagt miljön. Personen i fråga måste ju kunna jobba, säger Maj Norberg, rektor vid förskolan.
Enligt föräldrar har barn som kommit med "fel" kläder till dagiset tvingats byta till kvarglömda, enfärgade plagg.
- Jag har svårt att tänka mig att de har rätt att ställa de kraven, säger Ulf Eriksson, ordförande i Riksförbundet Hem och Skola till Norrländska Socialdemokraten.
Weine Backman, ordförande i barn-, utbildnings- och kulturnämnden i Gällivare, är förvånad över klädreglerna.
- Som politiker tycker jag det låter mycket underligt att tvinga barnen att ha vissa kläder i förskolan. Såna föreskrifter har vi inte i kommunen, säger han.
Enligt migränspecialisten professor Carl Dahlöf på Migränkliniken i Göteborg är det möjligt att migrän utlöses av ränder.
- Det är så att vissa är väldigt känsliga för visuella effekter. En del är så känsliga att ett anfall kan utlösas av randiga skjortor och gatsten lagda i mönster, säger han.
Att prickar kan vara en utlösande faktor har han däremot aldrig hört talas om.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Svininfluensan har muterat
- Bäddat för konflikt inom alliansen
- Unga liberaler vill ha radikalare parti
- Begravningsanställda anklagas för fylleri under begravning
- Tvååring fick ”sparken” från förskola
- Fiskebåt fångade ubåt
- Svår trafikolycka i Blekinge
- Queeraktivister avhysta av polis
- Man hittad svårt blödande i Nordstan
- "Hon hade en av världens vackraste röster"


Stockholm 9º































