Manifestationen ägde rum i Santiago och avslutades med sång framför presidentpalatsen. Med i demonstrationståget gick flera av Chiles mest kända kulturpersonligheter. Ett 40-tal av dem skickade ­redan i förra veckan ut ett upprop till medierna, regeringen och Sveriges ambassad. I det kräver de bland annat att Tito Beltran får en ”rättvis rättegång”.

–Undertecknarna vill att den chilenska regeringen ska säkerställa att rättegången går opartiskt till, säger Cecilia Ekholm, ambassadsekreterare i Santiago, till TT.

Bland undertecknarna finns bland andra poeten Gonzalo ­Rojas och musikern Margot Loyola­. Men enligt Cecilia ­Ekholm är Beltran bara ett känt namn i vissa kretsar.

–Nu blir han väl ännu mer känd. Men om du för en månad sedan hade frågat en person på ­gatan är det inte säkert att den personen skulle ha vetat vem han var.

Rättegången mot Beltran fortsätter på måndag.