Medieakademin vid Göteborgs universitet har varje år en förtroendebarometer. Årets undersökning att förtroendet för moderaterna sjunker, och att socialdemokraterna ökar. Som helhet tycker 48 procent av de 750 tillfrågade att politikers moral är mycket eller ganska dålig. Även journalister och företagsledare får låga moralbetyg. När det gäller svenskarna i allmänhet tycker 34 procent att deras moral är mycket eller ganska bra.
75 procent av SvD.se-läsarna tycker att man kan kräva att journalister, företagsledare och politiker ska ha högre moral än andra yrkesgrupper. Bland läsarna som valt att kommentera artikeln om förtroendebarometern verkar stämningen vara likartad.
Signaturen Farbror Brommel tror att politisk färg spelar mindre roll när det gäller moral: "Det många känner, tror jag, är en nedrustning av moralen hos våra folkvalda. Att våra skattepengar finansierar orimligt höga avgångsarvoden exempelvis i samband med regeringsskifte eller illa utfört arbete, känns inte bra och det ger en intryck av att 'sko sig' på de som har det sämre. Politiker väljs till sina poster för att genomföra utlovade förbättringar och inte för att fokusera på personliga ekonomiska fördelar eller karriärmöjligheter. Politisk färg har nog mindre betydelse."
"Vanligt folk brukar inte ens ha en chans att fuska - på min lön dras skatten direkt och den medger inte ens att anlita svart arbetskraft, eftersom det som är kvar, netto - räcker med nöd och näppe till alla utgifter", skriver Emma.
"Att dra slutsatser från svaren på en fråga om förtroendet för så stora grupper som politiker, journalister och företagsledare måste vara svårt. Enskilda personers handlande förstör förtroendet för hela grupper", skriver Max.
"Medborgarna har inte på länge haft något förtroende för politiker. Mellanhänderna har roffat åt sig mer utrymme utan direkt folkligt mandat. Det är ett demokratiskt dilemma att det inte gått att få bukt med detta", skriver signaturen Sege Frisk.
"OK, en stor majoritet av svenska folket fuskar med någonting, typ sjukdagar, VAB och svartarbete. Ändå blir 'vi' SÅ upprörda om politiker betalar en städning svart. Det kallas för dubbelmoral och svenska folket måste vara världsmästare i det", skriver Dubbelmoralens väktare.
Signaturen Bengan skriver i en kommentar, rubriksatt "Politikerna - vårt dåliga samvete?": "Ska politikerna ha den moral de flesta av allmänheten har för att kompensera detta? En mer moralisk värld startar med oss själva!".
Per anser att enkätfrågan är märklig: "Så en majoritet tycker att politiker, journalister och företagsledare skall ha en högre moral än alla andra. Så 'vanligt folk' skall alltså få fuska, det är OK? Svaret är väl att INGEN skall fuska! Politiker skall skapa lagar och regler som gör det svårt och onödigt att fuska. Journalister skall läsa på bättre. Företagsledare är de som ger dig ett jobb att gå till".
Tipsa andra
Fråga
Inrikes | Mest lästa
- Kol ofta en dold sjukdom
- Mammografi omprövas i USA
- Knivhöggs i magen
- Konkurrensverket kan granska Sodexoaffären
- Bodström toppar S-listan i Stockholm
- ”Man ska inte behöva gå runt med en tumör i kroppen”
- 82-åring körde på fel sida i en mil
- Personal slog vad om dödssjuk
- Vilsna räddade ur kärr
- "Boliden bär ansvar för giftskandal"


Stockholm 5º


































