Fackförbundet varslar en grossist som förser butikskedjan med varor och tjänster om total blockad.
Handels har varslat Axfood Snabbgross AB om total blockad av all hantering av varor och tjänster till Videomix Syds samtliga butiker från den 7 november.
Konflikten inleddes den 13 september sedan videoföretaget - som sysslar med uthyrning av filmer - vägrat att teckna kollektivavtal med Handels. Sedan den 13 september strejkar de anställda som är medlemmar i Handels.
Handels har hittills vidtagit sympatiåtgärd bland annat genom att stoppa samtliga leveranser från Axfood Närlivs AB till Videomix Syd. Men Videomix vände sig då till Axfood Snabbgross som finns på 21 platser från Malmö i söder till Sundsvall i norr. Grossisten förser Videomix med dagligvaror, konfektyr med mera.
"Vi har fått uppgift om att Videomix köper godis från Snabbgrossisten trots att bolaget fått brev från oss om att vi befinner oss i konflikt med Videomix. Axfoodkoncernen borde veta bättre, säger Handels avtalssekreterare John Haataja.
I ett pressmeddelande förnekar Videomix att man vägrat teckna kollektivavtal. Men företaget vill ha ett avtal som är anpassat för branschen och inte för dagligvaruhandeln.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Kol ofta en dold sjukdom
- Mammografi omprövas i USA
- Konkurrensverket kan granska Sodexoaffären
- Bodström toppar S-listan i Stockholm
- "Boliden bär ansvar för giftskandal"
- Vilsna räddade ur kärr
- ”Man ska inte behöva gå runt med en tumör i kroppen”
- 82-åring körde på fel sida i en mil
- Influensavaccin försenas nästa vecka
- Personal slog vad om dödssjuk


Stockholm 4º


































