Andra språk än svenska ska inte få talas i skolan. Det ska bli svårare att anlita tolk och stödet till invandrarföreningar dras in. På lördag träffas sverigedemokraterna i halländska Getinge för att anta ett kommunalt handlingsprogram.

I valet 2006 fick sverigedemokraterna mandat i drygt 140 kommuner. Men uppemot 30 platser står tomma sedan partiets drabbats av avhopp. Det politiska arbetet har haltat.

–Det är ett ganska blandat resultat än så länge, medger partiledaren Jimmie Åkesson.

Med siktet inställt på riksdagsvalet 2010 är sverigedemokraterna mycket medvetna om att partiet måste synas i kommunpolitiken.

–Det är jätteviktigt. Det är vårt enda skyltfönster mot väljarna.

En uttalad strävan har varit att bredda politiken.

–De allra flesta av våra väljare tycker att invandrarfrågan är den viktigaste. Det måste vi ta hänsyn till, samtidigt vill vi ju ha nya väljare, understryker Jimmie Åkesson.

De nya kommunpolitiska riktlinjerna täcker därför allt från äldreomsorg, med sommarkollo för pensionärer, till miljöfrågor. Men fokus ligger trots allt på partiets motstånd mot flyktingar och invandrare.

Kommunerna ska bland annat upprätta ”mångkulturella bokslut” som ska belysa konsekvenserna för flyktingmottagning och integrationsarbetet ”för kommunens ekonomi, verksamhet och trygghet”. Kommunala bidrag ska betalas ut till personer som vill återvända till hemlandet.

Partiet vill ha lokala folkomröstningar om flyktingmottagande. Dessa förslag och en lång rad andra ska nu drivas i de kommunala politiska församlingarna.

Författaren Anna-Lena Lodenius, expert på främlingsfientliga rörelser, menar att sverigedemokraternas invandrarsyn präglar det nya handlingsprogrammet.

–Kampen mot det mångkulturella samhället är en fråga som äter sig in i alla andra frågor.

Jämfört med tidigare är partiet nu tydligare i sina formuleringar. En förklaring kan, menar Anna-Lena Lodenius, vara att partiet tvingats konkretisera sig.

–De sista åren har de vägt orden på guldvåg och inte talat klarspråk. Men det gör de nu på flera ställen, säger hon och hänvisar bland annat till de kopplingar som görs mellan ”brister i välfärdssystemet” och utgifter för flyktingar och integration.

Anna-Lena Lodenius tror att det tjänar sverigedemokraternas syften att vara tydligare.

–De har ju försökt att bli mer rumsrena och accepterade. Men jag undrar om det inte finns en risk för dem att slätas ut. De måste ju göra klart vilket alternativ de står för, säger hon.

Parallellt med ett intensifierat arbete i kommunerna genomför partiet i månadsskiftet en landsomfattande kampanj för att marknadsföra sin invandringspolitik.



Foto: Yvonne Åsell

Fakta

Den sverigedemokratiske sympatisören är:

• Man (cirka 70 procent).

• Ofta yngre (50 procent är 18–34 år).

• Lågutbildad (en liten andel har eftergymnasial utbildning).

• Arbetare (närmare 60 procent har arbetarbakgrund).

•Partiet fick 162463 röster i riksdagsvalet 2006, 2,97 procent.

•Sd tog mandat i 145 kommuner och i tre landsting.

Källa: SCB:s partisympatimätning maj 2007.