Totalt 553 patienter i Sverige, Kanada och Storbritannien ingår i studien av preparatet som kallas MBP 8298. Här leds försöken av Tomas Olsson, professor och överläkare vid neurologiska kliniken vid Karolinska universitetssjukhuset.
"Vår förhoppning är att hitta ett läkemedel som kan hjälpa svårt sjuka patienter som i dag står helt utan behandlingsalternativ," säger Olsson enligt ett pressmeddelande från läkemedelsbolaget Bio MS.
MS är en inflammatorisk sjukdom i hjärnan och det centrala nervsystemet. Den uppträder ofta i attacker - så kallade skov - men för eller senare hamnar den sjuke i ett läge då han eller hon kontinuerligt försämras. Hittills har inga effektiva behandlingar funnits för detta skede.
Det nya preparatet är en syntetisk peptid som liknar det protein som ingår i den fettvävnad som omger nervceller. En orsak till den gåtfulla sjukdomen tros vara att kroppens eget immunförsvar angriper just nervcellernas fettvävnad och därmed hindrar nervsignaler från att gå fram.
Omkring 600 svenskar insjuknar årligen i MS. Vanliga symptom är synnedsättning, domningar, minnesförlust, nedsatt muskelstyrka och rörlighet samt smärta.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Mammografi omprövas i USA
- Konkurrensverket kan granska Sodexoaffären
- Bodström toppar S-listan i Stockholm
- 82-åring körde på fel sida i en mil
- Kol ofta en dold sjukdom
- Vilsna räddade ur kärr
- Personal slog vad om dödssjuk
- Influensavaccin försenas nästa vecka
- ”Man ska inte behöva gå runt med en tumör i kroppen”
- FP vill ha försiktig ändring av arbetsrätten


Stockholm 4º


































