– Jag kunde inte tänka mig att jag skulle överleva Hitler och andra världskriget, sade Wladyslaw Bartoszewicz om den dag i september då han kom till lägret i september 1940.
Han talade till tiotusen människor, däribland omkring tusen överlevande och ett trettiotal statschefer, som hade samlats i det snötäckta Birkenau, tre kilometer från huvudlägret.
I början fylldes lägret med polska politiska fångar, sedan kom också sovjetiska krigsfångar.
– Ingen av fångarna kunde då föreställa sig att det "bara" var ett mordiskt test, en brottslig förberedelse för folkmord med industrimetoder, sade Bartoszewicz.
Bland de tillresta politikerna fanns Ukrainas president Viktor Jusjtjenko, vars pappa Andriy hamnade i Auschwitz som tillfångatagen sårad sovjetisk soldat 1944.
Han hade nummer 11 367 intatuerat på bröstet och bevittnade fasansfulla övergrepp, berättade Viktor Jusjtjenko.
– Jag har varit här tidigare, även med mina barn och hoppas kunna återvända fler gånger, även med barnbarnen. Detta är en speciell plats för mig och min familj. Det var här min pappa fick lida, sade den ukrainske presidenten.
Inför den tyska förbundsdagen i Berlin vittnade Arno Lustiger, överlevande från Auschwitz , bland annat om ett fånguppror i oktober 1944 i samband med en massgasningskampanj i lägret.
Efter att smått mirakulöst ha överlevt i sammanlagt sju koncentrationsläger kunde Lustiger fira sin 21 årsdag den 8 maj 1945, samma dag som de tyska trupperna i Europa kapitulerade.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Mammografi omprövas i USA
- Brand utanför flyktingboende
- Abbas Shuker har fått ljus i ögonen igen
- ”Hur skulle man kunna leva så här utan att bli galen?”
- Ny kung i Vellinge
- Bodström toppar S-listan i Stockholm
- Konkurrensverket kan granska Sodexoaffären
- ”Man ska inte behöva gå runt med en tumör i kroppen”
- Vilsna räddade ur kärr
- 82-åring körde på fel sida i en mil


Stockholm 5º
































