För att få fler att återvända utökar nu Migrationsverket listan med ytterligare ett 20-tal länder.

- Vi har haft den här möjligheten i snart två år och vi har utvärderat den under arbetets gång, och utifrån det har vi valt att gå vidare och öppna upp för ytterligare länder, säger Caroline Henjered, verksamhetschef för mottagning på Migrationsverket, till TT.

Hittills har asylsökande som fått avslag på sina ansökningar kunnat ansöka om en summa pengar av verket för att frivilligt återvända. Det har gällt medborgare i Afghanistan, Irak, Somalia och personer från Gazaremsan och Västbanken.

Men nu lägger verket till ytterligare ett 20-tal länder till listan - mest afrikanska länder men också delar av Ryssland och Kosovo.

Under hela året i år tror verket att cirka 18 000 så kallade återvändandeärenden kommer att avslutas. Av dem tror verket att cirka 42 procent återvänder frivilligt, de flesta irakier. Samtidigt väntas drygt 10 000 ärenden bli överlämnade till polisen under året för tvångsavvisningar.

Nu vill verket alltså att fler ska återvända självmant. Målet för nästa år är att 47 procent av alla återvändandeärenden ska vara frivilliga. Där ingår alltså utökningen av antalet länder som en extra morot i systemet.

- Det beror ju på att vi har sett att det ger resultat, säger Henjered.

Utökningen av antalet länder gäller redan, från den 1 november. Den ligger fast tills Migrationsverket har beslutat annorlunda.

Det är mycket möjligt att ännu fler länder förs upp på listan.

- Vi är inte främmande för att utöka ytterligare framöver, säger Henjered.

Till och med augusti i år hade verket lämnat över cirka 7 000 ärenden till polisen, varav 56 procent ansågs röra personer som avsiktligt håller sig undan tvångsavvisningar. Också den mängden vill Migrationsverket sänka med hjälp av den utökade listan för återvändandestöd.

- Ja, vår absoluta målsättning - och det ser vi redan i den utvärdering vi har gjort - är att det är färre ärenden som överlämnas till polisen i förhållande till hur många ärenden vi har, säger Henjered.

Kostnaderna för återvändandestödet i år beräknas till 40-50 miljoner kronor. Ännu är det oklart hur mycket det kan kosta med den längre listan, inte minst jämfört med kostnaderna för att personerna stannar i Sverige.

- Min uppfattning är rent spontant är att det blir vare sig billigare eller dyrare, säger Henjered.