Och hon vill att mer av föräldrapenningen bara ska kunna tas ut av papporna.

Partistyrelsen föreslår kongressen att föräldraförsäkringen ska delas i tre - en tredjedel ska bara kunna tas ut av papporna, och en tredjedel bara av mammorna. Den sista tredjedelen får föräldrarna själva bestämma över. I ett första steg tänker sig S att reservera ytterligare en månad, en tredje för papporna, utan att försäkringen förlängs.

- Ska man driva frågor som ett feministiskt parti är det här en av de viktigaste, säger Mona Sahlin i en intervju med TT inför partiets Jobbkongress på Älvsjömässan i Stockholm.

- Det finns få områden som så avgör jämställdheten, och faktiskt den ekonomiska friheten för kvinnor, som om man delar mer lika på föräldraledigheten. Det avgör löneutvecklingen och i längden också vilken pension som många kvinnor får. Då måste politiken ibland våga gå före opinionen.

För Sahlin blir kongressen, som pågår i fem dagar med början 28 oktober, den första efter två och ett halvt år som partiledare. Partiet är i opposition, följde upp valförlusten i riksdagsvalet 2006 med ett uselt EU-val i år, och Sahlin har bestämt sig för att gå till val på att bilda en koalitionsregering med Miljöpartiet och Vänsterpartiet. Mycket är sig olikt för S.

- Det viktiga är jobbfrågan, att kongressen inte bara visar att jobben är viktiga utan att vi också får råg i ryggen för att våga prioritera, säger Sahlin.

Hon hoppas att kongressen begraver en del krav som funnits länge inom partiet, som förkortad arbetstid, sextimmarsdag och längre föräldraförsäkring. Sverige har inte råd med det när notan för välfärden ska betalas.

- Ska vi klara välfärden måste fler jobba och jobba längre.