I ett tal under partiets landsdagar i helgen sade Kent Ekeroth, partiets internationelle sekreterare, bland annat att islam måste bekämpas och att koranen "hetsar till våld mot ickemuslimer". Han pekade även ut muslimska invandrare som ansvariga för att attackera svenskar, kvinnor, judar och homosexuella och refererar till bränderna i Rosengård.
"Islam är en ideologi vars mål är världsherravälde" sade Ekeroth och påstod sedan att "det finns en medvetenhet hos etablissemanget rörande detta", varpå han refererade till ett uttalande från före detta integrations- och jämnställdhetsminister Jens Orback (S).
I talet säger Ekeroth att Orback ska ha sagt: "Vi måste vara snälla mot dem nu så att de är snälla mot oss när de är i majoritet".
SvD har dock granskat citatet som är hämtat ur en Aktuellt-intervju i samband med mordet på regissören Theo van Gogh som knivhöggs i Amsterdam efter att gjort en film om förtrycket av muslimska kvinnor.
I själva verket säger Jens Orback:
"Det är också ett försvar för dig och mig, att någon gång kanske vi hamnar i minoritet, och försvarar vi dom andras rätt ja då går vi lite tryggare."
Jens Orback kände inte till att han citerats i talet och tycker att det hela är mycket olustigt.
– Citatet de använder, som dessutom är felciterat, är hämtat från ett sammanhang när jag lyfter fram vikten av att se sig själv i andra. Förstår Sverigedemokraterna inte det har de ännu ett problem.
Meningen som föregår ditt citat i talet antyder att det skulle finnas en medvetenhet hos etablissemanget, "att islam använder demografi för att vinna". Hur ser du på det?
– Sverigedemokraterna målar upp en bild av att det finns en "islamsk konspiration". Det är naturligtvis felaktigt. Det har alltid funnits konspirationsteorier som pekat ut hela kollektiv som skulden till samhällets problem. På 1900-talet såg vi de ohyggliga resultaten av det. För att det inte ska upprepas bär vi alla ett ansvar för att stoppa spridningen av sådana här grumliga teorier.
I ett mejl till SvD skriver Kent Ekeroth att han anser att han sammanfattat kontentan i Orbacks uttalande från 2004 i sitt tal.
Tipsa andra
Om debattartikeln från Sverigedemokraterna:
Läs mer:
- Vilket samhälle vill SD ha?
- Forskare ifrågasätter SD:s källor
- Dansk Folkeparti ger Sverigedemokraterna kalla handen
- Hetsigt när Åkesson diskuterade med Olofsson
- Stora faktabrister i SD:s artikel
- ”SD:s påstående saknar grund”
- Här är de vanligaste orden i Jimmy Åkessons debattartikel
- Länk till Aftonbladets debattartikel
- Reinfeldt: Kärnan i partiets idé
- SD-text kan vara hets mot folkgrupp
- JK: Kommer sannolik få anmälningar
- Sverigedemokrat till hårt angrepp mot muslimsk ideologi i tal
- Judiska församlingen: ”Detta är förfärligt”
- Kurdo Baksi: Jag är upprörd och förbannad
- Tidigare artiklar: Sverigedemokraterna
Läs mer
Inrikes | Mest lästa
- Mammografi omprövas i USA
- Konkurrensverket kan granska Sodexoaffären
- Bodström toppar S-listan i Stockholm
- Vilsna räddade ur kärr
- Kol ofta en dold sjukdom
- 82-åring körde på fel sida i en mil
- Personal slog vad om dödssjuk
- Influensavaccin försenas nästa vecka
- ”Man ska inte behöva gå runt med en tumör i kroppen”
- FP vill ha försiktig ändring av arbetsrätten


Stockholm 4º


































