Som SvD rapporterade i lördags utbröt en intensiv eldstrid förra torsdagsnatten när tre svenska stridsfordon angreps. I striden dödades tre av angriparna. En 25-årig manlig skyttesoldat från Norrköping skadades av splitter när en granat från ett raketgevär slog i fordonet.
– Han hade splitterskador i lår, höft och stuss och hölls sövd fram till dess han skickades härifrån, säger Henrik Klingberg, pressofficer vid Afghanistanstyrkan till SvD.
25-åringen vårdas nu på universitetssjukhuset i Linköping. Sjukhuset uppger att skadorna inte är livshotande och att tillståndet är stabilt.
Nästa attack kom på söndag förmiddag i samma område fyra mil väster om Mazaer-e-Sharif. I området bor pashtuner, den folkgrupp där talibanerna har störst stöd. En finländsk patrull där en svensk ingick angreps, men inga soldater skadades.
Vid middagstid samma söndag angreps en patrull i Sayyad sydvästra delen av det svenska ansvarsområdet. Där skulle svenskar tillsammans med afghansk polis kontrollera ett misstänkt hus. Då angreps de av 10-15 upprorsmän.
En terrängbil, en Mercedes, träffades och en soldat i den skadades i ögonen. Soldaten flögs med helikopter till sjukhuset i Marmal och är nu åter i tjänst. Flyg kallades in och skrämde iväg angriparna.
På tisdag eftermiddag var svenska skyttesoldater på fotpatrull i en by väster om Mazar-e-Sharif. Då utsattes de för ett bakhåll från upprorsmän på ett hustak. Svenskarna besvarade elden men ingen svensk skadades.
På onsdagen angreps en svensk patrull åter i Fayyad. Afghansk polis skulle lösa ett gisslandrama med svenskt stöd. Svenskarna besköts med finkalibrig eld från långt håll men besvarade inte elden, utan kallade in flyg. Ingen skadades och kidnappningsdramat löstes lyckligt.
Ledningen för det 430 man starka svenska förbandet ser flera förklaringar till att angreppen ökat.
– En anledning är att vi tillsammans med afghanska säkerhetsstyrkor patrullerar i områden där det finns grupperingar som är regeringsmotståndare. De gillar inte att vi finns i området, säger pressofficeren Henrik Klingberg.
Han noterar att attackerna gick ner under fastemånaden Ramadan som nu är över.
– Det kan vara så att de planerar attacker mot oss, men också att tillfälle ges när vi är ute och rör oss och då passar de på, säger Henrik Klingberg som inte märkt att andan vid förbandet påverkats:
– Stämningen är fortfarande bra.
Tipsa andra
Läs mer
Inrikes | Mest lästa
- Mammografi omprövas i USA
- ”Man ska inte behöva gå runt med en tumör i kroppen”
- Bodström toppar S-listan i Stockholm
- Konkurrensverket kan granska Sodexoaffären
- Influensavaccin försenas nästa vecka
- Två män räddade ur kärr
- Två svårt skadade i singelolycka
- 82-åring körde på fel sida i en mil
- Personal slog vad om dödssjuk
- 90-åring svårt skadad i kollision


Stockholm 6º


































